Vai var pieprasīt dzīvokļa īpašnieka personas datus

J
jautā:
04. februārī, 2020
Zigmāra

Vai dzīvokļu īpašnieku biedrībai ir tiesības jaunajā apsaimniekošanas līgumā pieprasīt dzīvokļa saimnieka personas kodu un zemesgrāmatas kadastra numuru?

A
atbild:
10. februārī, 2020

Ja dzīvokļu īpašnieku biedrība ir noslēgusi dzīvojamās mājas apsaimniekošanas līgumu, tad tai ir jāpilda Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā noteiktie pienākumi, arī dzīvojamās mājas lietas vešana (likuma 6. panta 2. daļas 3. punkts). Likuma 8. panta 2. daļā noteikta tā informācija, kas iekļaujama mājas lietā (arī nekustamā īpašuma tiesības apliecinošs dokuments, dzīvojamās mājas (dzīvokļa īpašuma) kadastrālās uzmērīšanas lieta, dzīvojamās mājas īpašnieks (īpašnieki) u. c.).

Tādējādi īpašnieku kā fizisku personu personas datu apstrāde Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 6. panta 1. punkta c) apakšpunkta izpratnē ([..] lai izpildītu uz datu apstrādes pārzini attiecinātu juridisku pienākumu) ir tiesiska. Tāpat tā ir tiesiska, ja starp īpašnieku un biedrību ir noslēgts apsaimniekošanas līgums – lai nodrošinātu līguma izpildi regulas 6. panta 1. punkta b) apakšpunkta izpratnē.

Bez minētā paskaidrojam arī, ka dati par īpašumu (īpašnieku) ir pieejami publiskajā reģistrā – zemesgrāmatā. Proti, dati, kas nepieciešami normatīvo aktu izpildes nodrošināšanai, ir pieejami publiskajā reģistrā.