E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19055
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Slimības pabalsta un atvaļinājuma naudas aprēķins pēc BKA

J
jautā:
09. janvārī, 2020
Ance

Labdien! Martā beidzās bērnu kopšanas atvaļinājums. Pēc tam vēlos izmantot neizmantotās atvaļinājuma dienas. Kāda būs samaksa, ja neesmu strādājusi, kopš devos dekrētā? Kā arī pēc 3 mēnešiem jāņem slimības lapa. Kā tiks aprēķināta slimības lapa pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, ja nebūšu strādājusi?

A
atbild:
17. janvārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Agnese Audere, Kontaktu centra klientu apkalpošanas operatore

Atvaļinājuma naudas aprēķinam vienmēr piemēro vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem. Ja kopumā strādāts mazāk par sešiem mēnešiem, tad vidējo izpeļņu rēķina pēc kopā nostrādātā laika.

Situācijā, kad darbinieks izmanto atvaļinājumu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma (BKA), aprēķinu veiks, atkāpjoties uz laiku pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma pēc principa, kas minēts iepriekš. 

Slimības lapa A pēc BKA tiek aprēķināta tieši tāpat kā atvaļinājuma nauda – pēc vidējās izpeļņas principa – un izmaksājama likuma “Par maternitātes un slimību apdrošināšanu” 36. panta noteiktajā kārtībā: ne mazāk kā 75% apmērā no vidējās izpeļņas par otro un trešo pārejošas darba nespējas dienu un ne mazāk kā 80% apmērā — par laiku no ceturtās darba nespējas dienas, taču ne ilgāku par 10 kalendāra dienām.

Slimības lapu B, ko apmaksā VSAA, Jūsu gadījumā no 11. slimības dienas (VSAA) piešķir slimības pabalstu – 80% apmērā no Jūsu vidējās iemaksu algas. Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu slimības pabalstam aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus mēnešus pirms mēneša, kad iestājusies pārejoša darba nespēja. Aprēķinot pabalstu, attiecīgajā 12 mēnešu periodā tiek ņemti vērā tikai darbā gūtie ienākumi, no kuriem ir veiktas sociālās iemaksas, neieskaitot tajā pārejošas darba nespējas kalendāra dienas un bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas.

Ir iespējami vairāki varianti, kā tiek aprēķināts slimības pabalsts pēc bērna kopšanas atvaļinājuma:

1) Ja nepieciešamajos visos 12 mēnešos, par kuriem aprēķina vidējo algu, darba devēja iemaksu nav un visā vidējās algas aprēķina periodā persona bija tikai un vienīgi bērna kopšanas atvaļinājumā un/vai arī saņēma maternitātes pabalstu, tad slimības pabalstu aprēķina no iemaksu algām, kas bija pirms bērna dzimšanas.

2) Ja noteiktajā 12 mēnešu periodā ir gan darbā gūtie ienākumi (algas), gan bērna kopšanas atvaļinājums, kad saņemts vecāku/bērnu kopšanas pabalsts, maternitātes pabalsts, tiek ņemtas vērā sociālās apdrošināšanas iemaksas, ko veicis ir darba devējs, kas ir šo 12 mēnešu periodā, un neņem vērā dienas, kad personai bijis piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums, pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājums vai atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas, ko piešķir sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU