Valsts vecāku pabalsta saņēmēju apdrošina arī bezdarbam

J
jautā:
02. janvārī, 2020
Dace

Labdien! Vēlējos uzzināt, vai pēc BKA varu saņemt bezdarbnieka pabalstu, ja darba saistības savā darbavietā vairs neturpināšu sakarā ar to, ka jāpieskata bērns? Darbu uzsāku 01.02.18. un ar 22.10.18. esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Darbs būtu jāuzsāk 20.06.20.

A
atbild:
03. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir tad, ja:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Ja, atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, saņemat vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par Jums veic valsts, apdrošinot arī bezdarba gadījumam.

Ja pēc bērna kopšanas atvaļinājuma pārtrauksiet darba tiesiskās attiecības, Jums būs tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Bezdarbnieka statusā cilvēkam ir jāpilda Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 14. pantā paredzētie pienākumi, arī pienākums individuālajā darba meklēšanas plānā noteiktajā dienā ierasties Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālē. Likumā kā neierašanos attaisnojoši ir minēti vairāki iemesli, arī slima bērna kopšana.

Neierodoties aģentūrā un neinformējot nodarbinātības aģentu par objektīviem apstākļiem, kuru dēļ nevarat ierasties, varat zaudēt bezdarbnieka statusu, bet tas ir viens no kritērijiem, lai būtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.