TĒMA: Tieslietas

Svainība nerada likumiskās mantojuma tiesības

J
jautā:
02. janvārī, 2020
Marita

Labdien! Mana vectēva brālim ar sievu bērnu nebija, palikusi esmu tikai es. Īpašums piederēja vectēva sievai, no viņas puses radu nav. Vai es varu atgūt dzimtas īpašumu, ja mans vectēvs un tantes vīrs bija brāļi? Abi ir miruši, un, cik man zināms, testamenta nav. Būšu pateicīga par atbildi.

A
atbild:
10. janvārī, 2020
Elīna Kurme
juriste

Civillikuma (turpmāk – CL) 390. pants noteic, ka gadījumos, kad nav noslēgts mantojuma līgums vai taisīts testaments, mantinieki manto pēc likuma. Likumisko mantojuma tiesību nodibina radniecība un adopcija, savukārt svainība šo tiesību nerada (CL 398. pants).

Radniecība ir attiecība, kas divu vai vairāku personu starpā radusies ar dzimšanu (CL 206. pants). Svainība ir viena laulātā attiecība ar otra radiniekiem (CL 215. pants).

Vectēva brālis bija Jūsu radinieks sānu līnijā – radinieki sānu līnijā ir tie, kas cēlušies no vienas kopējas trešās personas (CL 208. pants). Attiecība starp Jums un vectēva brāļa sievu bija svainība, jo tās pamats bija vectēva brāļa sievas laulība ar vectēva brāli.

Tādējādi, nepastāvot ne mantojuma līgumam, ne testamentam, Jums nav tiesību uz vectēva brāļa sievas atstāto mantojumu.