Par nodarbinātības un nodokļu noteikumiem jājautā darba devējam Zviedrijā

J
jautā:
12. novembrī, 2019
Guna

Persona vēlas uzsākt darba attiecības Zviedrijā. Latvijā ir nokārtots pašnodarbinatā statuss, lai nodokļus varētu maksāt šeit. Bet, kad tika iesniegta pašnodarbinātā apliecība, Zviedrijas darba devējs prasīja, lai tiktu nokārtots IK vai SIA, jo viņš savā sistēmā neredzot, ka persona ir pašnodarbinātā. Kā rīkoties pareizi?

A
atbild:
06. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nav īsti saprotams, kā Jūs noformēsiet darba attiecības. Vai slēgsiet nevis darba līgumu, bet gan kādu citu līgumu?

Pašnodarbinātības noteikumi katrā valstī atšķiras, gan sociālās apdrošināšanas, gan darba aizsardzības jomā un citos aspektos. Dažādās nozarēs var būt atšķirīgi nosacījumi. Turklāt tiek pievērsta uzmanība arī viltus pašnodarbinātībai, kuru īpaši uzrauga arodbiedrības. Ir valstis, kurās, lai cīnītos ar viltus pašnodarbinātību, likumos ir iekļauts īpašs regulējums, kas ne tikai paredz kritērijus faktiskās nodarbinātības formas noteikšanai, bet arī ievērojami mazina darba devēju interesi nodarbināt viltus pašnodarbinātos, jo tas finansiāli nav izdevīgi un iespējamas arī sankcijas.

Jūs vēlaties uzsākt darba attiecības Zviedrijā, Jums ir pateikts, kādā nodokļu maksāšanas režīmā tas nav iespējams. Tādā gadījumā no nākamā darba devēja arī jāuzzina, kas jāizdara, lai varētu strādāt tieši šajā darbavietā.

Ja jākārto IK statuss, tad tas ir izdarāms Uzņēmumu reģistrā.

LV portāls neskaidro citu nacionālo valstu likumus un pārējo normatīvo regulējumu.