Nomniekam nav pirmpirkuma tiesību īpašuma pārdošanas gadījumā

J
jautā:
01. novembrī, 2019
Andrejs

Nomāju no pašvaldības zemi pilsētas teritorijā, vēlos to iegādāties, bet nezinu, vai man būs pirmpirkuma tiesības, jo nomas līgumā nekas tāds nav pieminēts. Pašvaldībā man nevarēja paskaidrot, vai tad, ja īpašumu izsolē iegādāsies kāds cits, viņam būs saistošs mans zemes nomas līgums. Zemes nomas līgums man ir jau no 2016. gada. Zemi izmantoju lauksaimniecības vajadzībām. Pēc teritorijas plānojuma apbūve tur nav paredzēta.

A
atbild:
19. novembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Lai pilnvērtīgi atbildētu uz lasītājas jautājumu, nepieciešama papildu informācija, tomēr, atbildot vispārīgi par jautājumā ietverto situāciju, jāteic, ka nomniekam nav pirmpirkuma tiesību īpašuma pārdošanas gadījumā, ja tās nav pielīgtas nomas līgumā (Civillikuma 2060.–2062. pants). Savukārt zemes nomas līgums ir saistošs īpašuma jaunajam īpašniekam, ja šis nomas līgums ir ierakstīts zemesgrāmatā (Civillikuma 2126., 2174. pants). Turklāt Civillikuma 2174. pants noteic: ja ieguvējs uzteic līgumu, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā, tad iznomātājam vai izīrētājam jāatlīdzina nomniekam vai īrniekam visi zaudējumi, kādi viņam nodarīti ar priekšlaicīgu līguma izbeigšanu.