E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18248
Lasīšanai: 4 minūtes
2
5
2
5

Dokumenta juridiskais spēks

J
jautā:
09. oktobrī, 2019
Imanta

Labdien! Vēlos uzdot pāris jautājumu par līgumu spēkā esību. Praksē pastāv dažāda līguma slēgšanas prakse – piemēram, bankās dokuments tiek parakstīts ne tikai rekvizītu zonā, bet arī līguma pēdējā lappusē uz cauršuvuma uzlīmes, citos gadījumos abas puses paraksta pat katru līguma lapu, dažreiz – tikai līguma teksta pēdējo lapu vai arī līguma teksta pēdējo lapu un arī katru pielikumu. Situācija – līgumu no vienas līgumslēdzēju puses jāparaksta 2 valdes locekļiem kopā, bet līguma pielikumus saskaņā ar valdes pilnvarojumu paraksta viens valdes loceklis. Vai var pilnvarot pielikumus parakstīt kādu atbildīgo darbinieku, nevis obligāti valdes locekli? Vai kādā normatīvajā aktā ir noteikts, ka līgums ir spēkā tikai tad, ja ir parakstīti arī visi tā pielikumi, katra lapa un pēdējās lapas cauršuvuma uzlīme? Jo reizēm ir situācijas, kad līgums ir parakstīts un cauršūts, bet nav paraksta uz kāda no daudzajiem pielikumiem. Vai tas ietekmē līguma spēkā esību? Paldies!

A
atbild:
15. oktobrī, 2019

Dokumenta juridiskā spēka esības jēdzienu un kritērijus nosaka Dokumentu juridiskā spēka likums. Savukārt dokumenta noformēšanas prasības noteiktas Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumos Nr. 558 “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība”.

Par dokumentiem, kas ir sastādīti uz vairākām lapām (piemēram, līgumi).

No likuma 4. panta skatpunkta:

(1) Lai dokumentam būtu juridisks spēks, tajā iekļauj šādus rekvizītus:

1) dokumenta autoru nosaukums;

2) dokumenta datums;

3) paraksts (izņemot likumā paredzētus gadījumus).

[..]

(4) Ja saskaņā ar tiesību aktu prasībām dokumentā jābūt vairāku personu parakstam, dokuments iegūst juridisku spēku, kad to parakstījušas visas attiecīgās personas.

Vai katra dokumenta lapa ir jāparaksta atsevišķi vai arī lapas nepieciešams caurauklot paraksta rekvizītu daļā un uzrakstā? Atbilde uz šo jautājumu meklējama iepriekš minētajos Ministru kabineta noteikumos, kuru normas piemērojamas kā dokumentu oriģināliem, tā arī to atvasinājumiem.

Tādējādi saskaņā ar minēto noteikumu 55. punktu, ja dokumenta atvasinājums ir uz vairākām lapām, pirms tā pareizības apliecināšanas visas dokumenta atvasinājuma lapas sanumurē ar arābu cipariem, sākot ar pirmo lapu, un veic vienu no šādām darbībām:

55.1. paraksta katru lapu un norāda paraksta atšifrējumu (šo apakšpunktu nepiemēro dokumentiem, kurus legalizē izmantošanai ārvalstu iestādēs);

55.2. visas lapas cauršuj ar diegu vai caurauklo ar auklu.

Tas nozīmē: ja dokuments nav caurauklots vai cauršūts, tad paraksta katru attiecīgā dokumenta lapu, savukārt cauršūšanas gadījumā paraksts ir nepieciešams dokumenta rekvizītu zonā un uz cauršuvuma uzlīmes.

Cauršuvuma uzrakstu regulē minēto noteikumu 57. panta 3. punkta prasības, t. i.:

57.3. dokumenta atvasinājuma pēdējās lapas otrā pusē neaprakstītajā daļā vai uz papīra uzlīmes, ar kuru lapai piestiprināts cauršuvuma diega vai caurauklojuma auklas mezgls, izvieto apliecinājuma tekstu “Sanumurētas un cauršūtas (caurauklotas) X (XX) lapas”, zīmes “X” vietā norādot ar cipariem, bet zīmes “XX” vietā – ar vārdiem rakstītu atbilstošo lapu skaitu.

Attiecīgā līguma pielikumi ir parakstāmi identiski Dokumentu juridiskā spēka likuma normu izpratnē.

Pusei ir tiesības pilnvarot citu personu dokumentu parakstīšanai, taču šādā gadījumā pilnvarojums vai tā atvasinājums ir pievienojams attiecīgajam dokumentam (lai nerastos šaubas par paraksta tiesīgo personu pilnvarām un tiesībām). Pilnvarot parakstīt līgumu var jebkuru personu. Pilnvarojuma tiesisko dabu regulē Civillikuma 4. daļas “Saistību tiesības” 2289.–2317. panta normas.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU