TĒMA: Nodokļi

Nodokļa atbrīvojums ienākumam, ko iegulda funkcionāli līdzīgā īpašumā

J
jautā:
08. oktobrī, 2019
Sergejs

Labdien! Lūdzu skaidrojumu par kapitāla pieauguma nodokli, kas jāmaksā pēc īpašuma pārdošanas. Ja mamma savu vienīgo īpašumu, kuru par 45 000 eiro nopirka pirms mazāk nekā 60 mēnešiem, plāno pārdot par 70 000, tad saldo būs 25 000 eiro. Par 70 000 eiro viņa nopirks 2 īpašumus: vienu uz sava vārda par 30 000 eiro un otru par 40 000 – uz dēla vārda. Tad nebūs nodokļa no kapitāla par saldo pieaugumu 25 000 eiro, jo visa summa tiks novirzīta uz īpašumiem, kurus viņa finansē. Ja īpašuma pirkšana ir noformēta uz dēla vārda, vai tas atbilst nodokļa likumā paredzētajam: “ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas”?

A
atbild:
25. oktobrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā gadījumā, pārdodot nekustamo īpašumu, ja nav kāda likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētā atbrīvojuma, no gūtā ienākuma jāmaksā 20% nodoklis. Ar nodokli apliek ienākumu, kas ir starpība starp īpašuma pārdošanas cenu un iegādes vērtību.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas

Ja nodokļa atbrīvojumam vēlaties izmantot likuma nosacījumu, kas paredz vienīgā īpašuma pārdošanas ienākuma ieguldīšanu funkcionāli līdzīgā īpašumā, tad šajā gadījumā runa ir tikai par viena īpašuma iegādi. Jo normas būtība ir viena īpašuma aizstāšana ar citu.

Pārdodot nekustamo īpašumu, par apliekamā ienākuma noteikšanu un nodokļa piemērošanu individuālā situācijā jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā. Informācija saziņai atrodama VID mājaslapā.