TĒMA: Nodokļi

Pārdodot nekustamo īpašumu, no ienākuma jāmaksā 20% nodoklis

J
jautā:
05. oktobrī, 2019
INGA

Vēlos pārdot mantotu īpašumu. Cik liels nodoklis man būs jāmaksā? Mantotā īpašuma saimniece esmu četrus gadus, mantojumu saņēmu no sveša cilvēka, neesmu mantotajā īpašumā deklarēta, jo man ir savs īpašums. Paldies!

A
atbild:
11. oktobrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, ja nav kāda likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētā atbrīvojuma, no gūtā ienākuma jāmaksā 20% nodoklis.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas

No likuma izriet, ka Jums nav atbrīvojuma nodoklim un būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 20%. Ar nodokli apliekamo ienākumu nosaka, no īpašuma pārdošanas cenas atņemot tā iegādes vērtību. Ja nekustamais īpašums iegūts mantojuma ceļā, par tā iegādes vērtību uzskata mantojuma  masā  ietilpstošā  norādītā  konkrētā  nekustamā īpašuma vērtību.

Nekustamā īpašuma iegādes vērtībā var iekļaut arī izdevumus, kas saistīti ar tā iegūšanu:

  1. valsts nodevu par darījuma noformēšanu;
  2. valsts nodevu lietā par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai lietā par pēdējās gribas rīkojuma akta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā;
  3. valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā;
  4. komisijas naudu;
  5. citus līdzīgus izdevumus

Pārdodot nekustamo īpašumu, par apliekamā ienākuma noteikšanu un nodokļa piemērošanu individuālā situācijā jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā. Informācija saziņai VID mājaslapā.