E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18166
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
10
10

Pašnodarbinātā un mikrouzņēmuma nodokļi

J
jautā:
02. oktobrī, 2019
Dainis

Labdien! Kāda ir nodokļu slodzes starpība (atšķirība) starp mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju un pašnodarbināto? Vai, pārejot no pašnodarbinātā statusa uz mikrouzņēmumu, nedrīkst būt nekādu nodokļu parādu? Paldies!

A
atbild:
17. oktobrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziskajai personai pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā un jāizvēlas nodokļu režīms.

Pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par ienākumiem no saimnieciskās darbības. Ienākumu  aprēķina kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību.

Ar saimniecisko darbību saistītos izdevumus piemēro apmērā, kas nepārsniedz 80% no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Saimnieciskās darbības izdevumu veidi, kuriem neņem vērā ierobežojumu:

  • darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas;
  • nekustamā īpašuma nodoklis;
  • pamatlīdzekļu nolietojums;
  • kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.

Ienākumam piemēro progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi (20%, 23%, 31,4% – atkarībā no gada ienākuma).

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (32,15%) maksā, ja mēnesī ienākumi sasniedz 430 eiro (minimālā alga valstī). Iemaksas veic no vismaz 430 eiro vai lielākas, paša izraudzītas summas. Papildus veic iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un summu (no kuras maksā pilno likmi). Ja ienākumi mēnesī ir mazāki par 430 eiro, obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā veic no faktiskajiem ienākumiem. Ja ienākumi no gada sākuma ir mazāki par 50 eiro, obligātās iemaksas neveic.

Saimnieciskās darbības ienākumam ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus un attaisnotos izdevumus.

Vairāk informācijas VID mājaslapā – sadaļā saimnieciskās darbības veicējiem.

Mikrouzņēmumu nodoklis (15%) ietver iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Nodokli maksā no apgrozījuma.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu var iegūt:

  • vienlaikus ar reģistrāciju Uzņēmumu reģistra attiecīgajā reģistrā, piesakoties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai;
  • fiziskā persona vienlaikus ar reģistrāciju saimnieciskās darbības veicēja statusā, iesniedzot VID pieteikumu mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai;
  • individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieku vai zvejnieku saimniecība, fiziskā persona, kas reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicējs, vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību, līdz pirmstaksācijas gada 15. decembrim iesniedzot pieteikumu VID.

VID piecu darba dienu laikā pēc tam, kad saņemts pieteikums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanu, vai pēc informācijas saņemšanas no Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra pieņem lēmumu par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja reģistrēšanu vai lēmumu par reģistrācijas atteikumu, ja VID rīcībā ir informācija, ka iesniedzējs neatbilst Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteiktajiem kritērijiem.

VID mājaslapā varat izlasīt, kā notiek nodokļu parādu piedziņas process.

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 98 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU