TĒMA: Veselība

Vai Latvijā drīkst ievest CBD eļļu

J
jautā:
02. oktobrī, 2019
Laura

Vai Latvijā drīkst ievest (lidmašīnas bagāžā, ar vieglo automašīnu vai sūtot pa pastu) CBD 2–10% eļļu nelielos daudzumos (10–30 ml) personīgai lietošanai medicīniskiem nolūkiem (ķīmijterapijas blakņu mazināšanai vēža slimniekam, menstruāciju sāpju mazināšanai sievietei vai epilepsijas lēkmju atvieglošanai mājdzīvniekam)? Precīzāk – Nīderlandē ražoto un skaistumkopšanas preču veikalos brīvi nopērkamo “Natural People”,Valdispert”, “Jacob Hooy” vai, pēc veikala mājaslapā sniegtās informācijas, dāņu izcelsmes “Lucovitaal” CBD eļļu (https://www.etos.nl/producten/natural-people-cbd-olie-120301861.html, https://www.kruidvat.nl/valdispert-cbd-4-olie/p/4445561, https://www.hollandandbarrett.nl/shop/product/jacob-hooy-cbd-olie-5-60015965?skuid=015965, https://www.kruidvat.nl/lucovitaal-2-8-cbd-olie/p/4269518); ražotājs norāda, ka tā nesatur THC vai satur to niecīgos daudzumos (maksimums – 0,05%).

Kādas var būt sekas, ja, personai šķērsojot Latvijas robežu, viņas bagāžā vai pasta sūtījumā tiek atrasta iepriekšminētā CBD 2–10% (10–30 ml) eļļas pudelīte vai ja persona mēģina ievest lielāku eļļas daudzumu (piemēram, 100 vai 1000 ml pudelītes)? Kāpēc Nīderlandē drīkst ražot un vēl dažās ES valstīs tirgot minēto CBD eļļu, bet Latvijā ne? Ja pareizi saprotu, no vienas puses, kanabidiols Latvijā nav aizliegts, taču, no otras puses, nav arī pilnībā atļauts (atsaucoties uz ES noteikumiem par neatzītu jauno pārtiku un EK 1223/2009 II pielikumu par izmantošanu kosmētikā). Kādos gadījumos Latvijā drīkst ievest (vai ražot, vai tirgot) produktus, kas satur CBD?

A
atbild:
15. novembrī, 2019
Pārtikas un veterinārais dienests
Diāna Birkenfelde, Pārtikas uzraudzības departamenta Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja
Pārtikas un veterinārais dienests
Ineta Kupča, Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākā eksperte
Zāļu valsts aģentūra
Māra Dišlere, Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vecākā eksperte

Ministru kabineta 2005. gada 8. novembra noteikumu Nr. 847 “Noteikumi par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem” (turpmāk tekstā – noteikumi Nr. 847) 2.5.10. apakšpunktā iekļauta vielu grupa dibenzopirāni, kas aptver no kanabinola atvasinātus savienojumus, vienlaikus saturot norādi, ka aizliegums neattiecas uz kanabidiolu (CBD). Ņemot vērā iepriekš minēto, tīrs kanabidiols, kas nesatur Latvijā kontrolējamo vielu sarakstā iekļautās vielas (piemēram, tetrahidrokanabinolu), nav uzskatāms par aizliegtu vielu un uz to neattiecas noteikumu Nr. 847 un Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma prasības.

Tomēr vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz to, ka, ievedot produktus, kuri satur kanabidiolu (eļļas veidā), ir jābūt pārliecībai, ka tas nesatur kontrolējamas vielas, ko var apliecināt ar produkta sertifikātu, kurā skaidri norādīts produkta kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs.

Informējam, ka prasības zāļu ievešanai personiskai lietošanai noteiktas Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 416 “Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība” (turpmāk tekstā – noteikumi Nr. 416) 106. punktā. Saskaņā ar noteikumu Nr. 416 106.1. apakšpunktu fiziskai personai ir tiesības (neattiecas uz narkotiskām un psihotropām zālēm) personiskai lietošanai ievest no ārvalstīm (piemēram, ceļotāja bagāžā) vai saņemt pasta sūtījumā zāles saskaņā ar šo noteikumu 106.1, 106.2 un 106.3. punktu, ja tās ir konkrētā zāļu formā oriģinālā iepakojumā, to ražotājs un ražotājvalsts ir identificējama uz iepakojuma un par tām ir pirkuma čeks vai līdzvērtīgs dokuments. Noteikumu Nr. 416 106.21. apakšpunkts noteic, ka šo noteikumu 106.1. apakšpunktā minētajā gadījumā personiskai lietošanai paredzētais zāļu daudzums ir ekvivalents 12 mēnešu lietošanai, ja zāles ieved vai saņem pasta sūtījumā no Eiropas Ekonomikas zonas valsts. Saskaņā ar noteikumu Nr. 416 106.31. apakšpunktu zāļu daudzums pārsniedz par katrām zālēm trīs zāļu iepakojuma (primārais, sekundārais) vienības, zāļu lietošanu pamato personas rakstisks apliecinājums ar norādi par zāļu lietošanu personiskām vajadzībām un apliecinājums, ka zāles nav narkotiskie analgētiķi, jaunās psihoaktīvās vielas, aktīvās vielas, kā arī anaboliskie steroīdi, testosteroni, augšanas hormoni vai to analogi (ja zāles saņem pa pastu) un ka persona uzņemas atbildību par šo zāļu lietošanu.

Par pārtikas produktiem, arī uztura bagātinātājiem, informējam, ka no sējas kaņepes iegūti ekstrakti un atvasinātie produkti, kas satur kanabinoīdus, arī kanabidiolu jeb CBD, tiek uzskatīti par jauniem pārtikas produktiem, jo nav pierādīta to droša izmantošanas vēsture nozīmīgā apjomā cilvēku uzturā Eiropas Savienībā pirms 1997. gada 15. maija.

CBD saturošus produktus patlaban nav atļauts laist Eiropas Savienības tirgū kā pārtikas produktu, tā sastāvdaļu vai uztura bagātinātāju.

No 2018. gada 1. janvāra uz jauniem pārtikas produktiem tiek piemērota Regula Nr. 2015/2283, kura noteic procedūru, ar kuru piešķir atļauju jaunu pārtikas produktu laišanai Savienības tirgū. Papildu informācija ir pieejama PVD mājaslapā šeit.

Vēršam uzmanību, ka ar mērķi, lai paziņotu par tiešu vai netiešu risku cilvēku veselībai, kas rodas no pārtikas, Eiropas Savienībā ir izveidota ātrās reaģēšanas sistēma, kura publiski ir pieejama Eiropas Komisijas mājaslapā šeit. Pašlaik šajā sistēmā ir iekļauti vairāk nekā 60 ziņojumi par CBD saturošiem produktiem. Lai iepazītos ar šiem ziņojumiem, šajā vietnē pieejamajā meklēšanas formā ailē “Subject” ir jānorāda vārdi CBD vai “cannabidiol”.

Valsts ieņēmumu dienests savukārt informē, ka saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 9. oktobra Regulas (ES) Nr. 952/2013, ar ko izveido Savienības Muitas kodeksu, 46. panta 1. punktā norādīto muitas dienesti var veikt jebkuras muitas kontroles, ko tie uzskata par vajadzīgām. Tādējādi muitas dienesti var veikt jebkāda veida muitas kontroles ar mērķi pārliecināties, vai CBD saturošs produkts nesatur citas aizliegtās vielas.

Papildus vēršam uzmanību uz to, ka LV portālā ir publicēts Pārtikas un veterinārā dienesta skaidrojums par vielām, kas satur THC.