TĒMA: Nodokļi

Īpašuma pārdevēja nodoklis un pircēja nodevas

J
jautā:
16. septembrī, 2019
Ira

Kādi nodokļi un nodevas abām pusēm jāmaksā, pārdodot 1/3 domājamo daļu otram īpašniekam, kurš ir 2/3 daļu turētājs?

A
atbild:
27. septembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdevējs gūst ienākumu, tāpēc viņam jāmaksā nodoklis no kapitāla pieauguma. Nodoklis ir 20% no starpības starp pārdošanas cenu un īpašuma iegādes vērtību. Tas noteikts likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Jautājumā nav norādīts, par kādu īpašumu ir runa. Likums paredz vairākas situācijas, kad ir piemērojams nodokļa atbrīvojums. Tāpēc vislabāk būs, ja Valsts ieņēmumu dienestā noskaidrosiet jautājumus par darījumu un paredzamo ienākumu, to, vai tas apliekams ar nodokli, kā nosakāms apliekamais ienākums un kad nodoklis jāsamaksā.

Nekustamā īpašuma pircējam jārēķinās ar izdevumiem par darījuma kārtošanu pie notāra, kā arī jāmaksā valsts un kancelejas nodevas par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā. Maksājamu apmērs noteikts attiecīgajos tiesību aktos: Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 1250 “Par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā”; Zemesgrāmatu likuma 107. pantā; MK noteikumos Nr. 737 “Par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”.