Ko nozīmē Latvijas Republikas Satversmē iekļautais teksts “Dievs, svētī Latviju!”

J
jautā:
12. septembrī, 2019
Maris I

Ko nozīmē Latvijas Republikas Satversmē iekļautais teksts “Dievs, svētī Latviju!”?

A
atbild:
01. oktobrī, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Latvijas Republikas Satversme ir grozīta vairākkārt, ar 2014. gada 19. jūnija grozījumiem, kas stājas spēkā 2014. gada 22. jūlijā, Satversme tika grozīta, pievienojot tai ievada daļu. Līdz tam, kopš 1922. gada 15. februāra, kad Satversmi pieņēma, starp nosaukumu un 1. nodaļu bija rakstīts “Latvijas tauta savā brīvi vēlētā Satversmes sapulcē ir nolēmusi sev šādu valsts Satversmi (..)”. Satversmes vēsturiskās versijas var aplūkot portālā www.likumi.lv.

Grozījumi, kas paredzēja izteikt Latvijas Republikas Satversmes ievadā arī frāzi “Dievs, svētī Latviju!”, tika pieņemti Saeimā atbilstoši Satversmes 75. pantā noteiktajai iespējai grozīt Satversmi Saeimā. Līdz ar to pirms ievada pieņemšanas notika arī debates par Satversmes ievada nozīmi un katra teikuma nepieciešamību ievadā. Deputāte Ilma Čepāne, debatēs pārstāvot Juridisko komisiju, atbilstoši stenogrammai ir teikusi: “(..) noslēgumā projekta autors piebilda, ka himnas pirmie vārdi, kas piešķir šim ievadam emocionālu pieskaņu, viņaprāt, būtu tam ļoti vērtīgi un labi.”