Darba likumā noteiktais papildatvaļinājums par bērniem

J
jautā:
09. septembrī, 2019
Rolands

Labdien! Cik papildu brīvdienu pienākas par trīs bērniem? Pēc darba koplīguma katru mēnesi tiek piešķirtas divas brīvas dienas.

A
atbild:
11. septembrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likums bērnu vecākiem paredz tiesības uz papildatvaļinājumu atbilstoši 151. pantā noteiktajam:

1) darbiniekiem, kuru aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, – trīs darba dienas;

2) darbiniekiem, kuru darbs saistīts ar īpašu risku, – ne mazāk kā trīs darba dienas;

3) darbiniekiem, kuru aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem, – ne mazāk par vienu darba dienu.

Darba koplīgumā vai darba līgumā var noteikt citus gadījumus (nakts darbs, maiņu darbs, ilggadējs darbs u. c.), kad darbiniekam piešķirams ikgadējais apmaksātais papildatvaļinājums.

Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu pārceļ vai pagarina darbinieka pārejošas darbnespējas gadījumā.

Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un to izmanto līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam.

Ikgadējā apmaksātā papildatvaļinājuma atlīdzināšana naudā nav pieļaujama, izņemot gadījumu, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu nav izmantojis.

Tas nozīmē, ka likums paredz tiesības uz noteiktu papildatvaļinājuma dienu skaitu gada laikā un mazāk piešķirt nevar.

Ja darba devējs koplīgumā vai darba līgumā ir noteicis labvēlīgākas sociālās garantijas, tad darbinieks saņem un izmanto tās, ko noteicis darba devējs.

Jāpiebilst, ka papildatvaļinājumu par bērniem ir jāizmanto, jo atšķirībā no kārtējā atvaļinājuma tas zūd, ja netiek izmantots konkrētā darba gada laikā.