E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17848
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Par pakalpojumu sniegšanu jāvienojas rakstiski

J
jautā:
22. augustā, 2019
Arnijs

Labdien! Vēlos zināt, vai es kā fiziska persona ar atbilstošu izglītību varu mutiski vienoties par bezmaksas pakalpojumu sniegšanu darba aizsardzībā savam draugam, kuram pieder neliels uzņēmums. Vai likums šādu pakalpojumu sniegšanas kārtību (mutisku vienošanos) atļauj? Paldies!

A
atbild:
23. augustā, 2019

Ja Jūs esat ieguvis nepieciešamo izglītību (apmācības) darba aizsardzības jomā, Jūs esat tiesīgs piedāvāt savus pakalpojumus, slēdzot darba vai uzņēmuma līgumu. Par līguma slēgšanas formu (mutiska vai rakstiska forma) paskaidrojam, ka saskaņā ar Civillikuma 1511. pantu, līgums plašākā nozīmē ir ikkatra vairāku personu savstarpēja vienošanās par kādu tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Līgums šaurākā, šeit pieņemtā nozīmē ir vairāku personu savstarpējs ar vienošanos pamatots gribas izteikums, kura mērķis ir nodibināt saistību tiesību (1401. pants).   Savukārt Civillikuma 1482. pants nosaka: darījumi jāizteic rakstiski vai nu pēc likuma, vai pēc dalībnieku labprātīgas vienošanās. Tādējādi, ja speciālā tiesību norma nosaka līguma slēgšanu tikai rakstiskā formā, tad to nav pieļaujami slēgt citādi.

Saskaņā ar Civillikuma 2212. pantu ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. Uzņēmuma līgumam piemērojami noteikumi par darba līgumu (I apakšnodaļa), ciktāl tie nerunā pretim pantu noteikumiem.

 Savukārt saskaņā ar Darba likuma 40. panta 1. daļu darba līgums slēdzams rakstveidā pirms darba uzsākšanas. Tādējādi neatkarīgi no tā, par kādu tiesisko attiecību formu Jūs būsiet vienojušies ar savu draugu, kuram pieder neliels uzņēmums (darba tiesiskās attiecības vai uzņēmuma līgums), šāds līgums ir slēdzams rakstveidā. Par bezatlīdzības pakalpojumu sniegšanu (bezatlīdzības darba veikšanu) paskaidrojam, ka saskaņā ar Brīvprātīgā darba likuma 2. panta 1. daļu brīvprātīgais darbs ir organizēts un uz labas gribas pamata veikts fiziskās personas fizisks vai intelektuāls bezatlīdzības darbs sabiedrības labā.

Savukārt, ievērojot Brīvprātīgā darba likuma 3. pantu, brīvprātīgo darbu ir tiesības organizēt:

1) biedrībām un nodibinājumiem, arī arodbiedrībām un to apvienībām;

2) valsts un pašvaldību iestādēm;

3) politiskajām partijām un to apvienībām;

4) sociālajiem uzņēmumiem.

Lai saprastu, vai Jūsu drauga uzņēmums ir tiesīgs organizēt brīvprātīgos darbus, nepieciešams saprast, vai minētais darbs ir orientēts uz sabiedrības interesēm un vai Jūsu drauga uzņēmums atbilst kādam no likuma 3. pantā noteiktajiem kritērijiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 194 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU