Izmeklēšanas tiesnesis papildus var noteikt sazināšanās ierobežojumus

J
jautā:
05. janvārī, 2013
Boriss Klopcovs

Ar kādiem Kriminālprocesa normām ir iespējams ierobežot (aizliegt) apsūdzētas personas sarakste ar jebkādiem fiziskajām personām. Tieši man tas aizliegums tika ievests ar tiesneses vēstuli.

A
atbild:
29. janvārī, 2013
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Apcietinājumā turēšanas kārtību nosaka īpašs - Apcietinājumā turēšanas kārtības likums.

13.pants („Apcietinātā tiesības”) nosaka:

(1) Apcietinātajam ir tiesības:
1) informēt ģimeni vai citu personu par savu atrašanās vietu. Attiecīgie izdevumi tiek segti no izmeklēšanas cietuma līdzekļiem;
2) saņemt naudas pārvedumus;
3) iegādāties pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības priekšmetus izmeklēšanas cietuma veikalā;
4) veikt ne mazāk kā stundu ilgu (ja ir attiecīgs ārsta norādījums, — ne mazāk kā pusotru stundu ilgu) ikdienas pastaigu;
5) sazināties ar personām ārpus izmeklēšanas cietuma sarakstoties, kā arī ne retāk kā reizi nedēļā izmantojot izmeklēšanas cietuma tālruni (taksofonu). Atļautais sarunas ilgums ir ne mazāks kā piecas minūtes. Izdevumus par saraksti sedz apcietinātais, bet par telefonsarunām — apcietinātais vai persona, ar kuru viņš sarunājas;
6) uz vismaz stundu ilgu tikšanos ar radiniekiem vai citām personām ne retāk kā reizi mēnesī. /../

Savukārt Kriminālprocesa likuma 271.panta „Apcietinājums” trešajā daļā ir teikts: „Izmeklēšanas tiesnesis vai tiesa, izvērtējot izmeklētāja vai prokurora ierosinājumu un uzklausot apcietinātā viedokli, kā arī ņemot vērā noziedzīgā nodarījuma raksturu un apcietināšanas iemeslus, apcietinātajam papildus var noteikt tikšanās, izņemot tikšanos ar aizstāvi, un sazināšanās ierobežojumus.”