E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17606
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
2
5
2
5

Nekustamā īpašuma iznomātājs no ienākuma maksā nodokli

J
jautā:
21. jūlijā, 2019
Dagnija

Labdien! Plānoju izīrēt sev piederošu dzīvokli. Ar saņemto nomas maksu tiek segta daļa ikmēneša maksājuma par hipotekāro kredītu minētajam dzīvoklim un komunālie maksājumi. Vai šādā gadījumā, kad peļņas nav, īres līgums jāreģistrē VID un jāmaksā nodoklis?

A
atbild:
23. jūlijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamā īpašuma izīrēšana vai iznomāšana ir saimnieciskā darbība, un no gūtajiem ienākumiem ir jāmaksā nodokļi. Tātad saņemtais nomas maksājums ir peļņa, kas ir apliekama ar nodokli.

Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 28. panta 6. punktā noteikto fiziskās personas pienākums pirms saimnieciskās darbības sākšanas ir reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējam, norādot saimnieciskās darbības jomu, kurā maksātājs veiks saimniecisko darbību. 

Ja, gūstot ienākumu no izīrēšanas, nerodas saimnieciskas darbības izdevumi vai tie ir nebūtiski, tad fiziskajai personai ir tiesības izvēlēties nodokļa maksāšanas režīmu, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējam. Šajā gadījumā nodokļa maksātāja pienākums ir piecu darbdienu laikā no līguma noslēgšanas dienas informēt par to VID, pielikumā pievienojot arī īres līguma kopiju. Uz šo līgumu pamata VID reģistrē nodokļu maksātājam saimnieciskās darbības ienākuma noteikšanu atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta divpadsmitajai daļai.

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis, piemērojot 10% likmi, tiek maksāts no gūtajiem ieņēmumiem, t. i., no iekasētās īres maksas. Nodokļa maksātājs – ienākumu saņēmējs – nav tiesīgs piemērot saimnieciskās darbības izdevumus un tajos iekļaut ar īpašuma uzturēšanu un pārvaldīšanu saistītos izdevumus, izņemot nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus par attiecīgo nekustamo īpašumu.

Savukārt nodokļu maksātājs, kurš reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, maksā IIN pilno likmi no saimnieciskās darbības ienākuma un, nosakot saimnieciskās darbības ienākumu, ir tiesīgs piemērot saimnieciskās darbības izdevumus – tajos iekļaut ar īpašuma uzturēšanu un pārvaldīšanu saistītos izdevumus: remonta izdevumus, nekustamā īpašuma nodokli, pamatlīdzekļu nolietojumu un citus ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus.

Nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu no saimnieciskās darbības, tiek atskaitīti izdevumi, kas saistīti ar taksācijas gada ienākuma gūšanu no saimnieciskās darbības un kas noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta trešajā daļā. Tajā ir minēta procentu maksa par banku kredīta vai līzinga pakalpojumu izmantošanu, izņemot soda naudas maksājumus.

Fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību, ir tiesīga ietvert ar saimnieciskās darbības ienākuma gūšanu saistītajās izmaksās izdevumus, ja tie pēc ekonomiskā satura un būtības ir saistīti ar minētās personas saimniecisko darbību un ir nepieciešami tās nodrošināšanai.

Ja dzīvokļa īres līgumā noteikts, ka dzīvokļa īrnieks dzīvokļa īpašniekam ik mēnesi veic maksājumus par īri, kā arī maksājumus, kas saistīti ar dzīvojamās mājas apsaimniekošanu un saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem, dzīvokļa īpašnieka ieņēmumos ieskaita īres maksu, kā arī visus pārējos saņemtos maksājumus.

Par fiziskās personas (dzīvokļa īpašnieka) ieņēmumiem neuzskata dzīvokļa īrnieka vai nomnieka veiktos komunālos maksājumus komunālo pakalpojumu sniedzējiem.

Ja vēlaties iznomāt nekustamo īpašumu, nodokļu piemērošanas jautājumi jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 85 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU