E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17058
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1
1
1

Fiziskās personas maksātnespēja iespējama, ja parādsaistības pārsniedz 5000 eiro

J
jautā:
20. maijā, 2019
Santa

Labdien! Man ir kredītsaistības 4000 eiro apmērā. Lielāko summas daļu veido ātrie kredīti. Vai ir iespējams parādu dzēst, ja es nespēju segt ikmēneša maksājumus? Piemēram, ar maksātnespējas pasludināšanu, ja man nepieder īpašumi. Un vai ātro kredītu aizdevēji ir tiesīgi piespiest pārdot manā īpašumā esošu mantu, lai segtu aizdevumu (kaut arī summa nav liela). Paldies!

A
atbild:
08. jūlijā, 2019
Linda Balode
LV portāls

Ar fiziskās personas maksātnespējas procesa vispārīgajiem noteikumiem var iepazīties Maksātnespējas likuma XXIV nodaļā. Proti, fiziskās personas maksātnespējas procesu pasludina, ja:

  • fiziskā persona pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs likuma Par nodokļiem un nodevām 1. panta 4. punkta izpratnē;
  • fiziskā persona nav individuālais komersants – pretējā gadījumā, īstenojot fiziskās personas maksātnespējas procesu, saskaņā ar Maksātnespējas likuma noteikumiem vispirms jāīsteno juridiskās personas maksātnespējas process;
  • veikta fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā;
  • pastāv vismaz viena no šādām maksātnespējas pazīmēm – nav iespēju nokārtot iestājušās parādsaistības, kuras kopā pārsniedz 5000 eiro, vai gada laikā nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuras kopā pārsniedz 10 000 eiro;
  • personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kas pārsniedz 5000 eiro, no kurām vismaz vienas parādsaistības pamatā ir neizpildīta blakus saistība vai solidāra saistība starp parādnieku un laulāto vai personu, kurai ar parādnieku ir radniecība vai svainība līdz otrajai pakāpei (ģimenes maksātnespējas process).

Saskaņā ar Maksātnespējas kontroles dienesta sniegtajiem datiem no visiem fiziskās personas maksātnespējas procesiem 71% gadījumu iesniegts ziņojums par mantas neesamību, proti, parādniekam nav mantas, ko pārdot. Tas nozīmē, ka, izpildoties iepriekš minētajiem nosacījumiem, pastāv iespēja, ka tiesa personai pasludinās fiziskās personas maksātnespējas procesu arī tad, ja personai nav īpašuma, ko pārdot, un nav citu vērtīgu mantu.

Fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma (turpmāk tekstā – pieteikums) iesniegšanas un izskatīšanas kārtību regulē Civilprocesa likums. Proti, pieteikums iesniedzams tiesā pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas, kas viņam bija reģistrēta trīs mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā, bet, ja tādas nav, – pēc faktiskās dzīvesvietas. Tiesa pieņem pieteikumu no parādnieka, viņa aizbildņa vai aizgādņa.

Tāpat tiesas kompetencē ir pieteikuma izskatīšana un maksātnespējas procesa pasludināšana vai arī pieteikuma noraidīšana. Pieteikuma izskatīšanu likumdevējs ir paredzējis īsos termiņos – lietu tiesa izskata septiņu dienu laikā no tās ierosināšanas dienas. Tiesa pieteikumu izskata rakstveida procesā, izņemot gadījumu, kad tā uzskata par nepieciešamu lietu izskatīt tiesas sēdē.

Vairāk par fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzzināt LV portāla publikācijās:

Vienlaikus jānorāda, ka Tieslietu ministrija gatavo likumprojektu, kura regulējums dotu cilvēkam iespēju atbrīvoties no parādsaistībām, kas ir mazākas par 5000 eiro. Tas būtu vienkāršāk, ātrāk, lētāk un mazāk birokrātiski, nekā to ļauj pašreiz pieejamais maksātnespējas process tikai tiem, kuriem saistības ir virs 5000 eiro.

Jautājuma daļā par ātro kredītu aizdevēju tiesībām piespiest pārdod īpašumā esošu mantu, lai segtu kreditora prasījumu, jānorāda, ka parāda piedzinējam nav tiesību ne izlikt parādnieku no mājām, ne rīkoties ar viņa mantu vai atņemt viņam īpašumu. To darīt var tikai ar tiesas nolēmumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU