Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

J
jautā:
03. maijā, 2019
Kristine

Labdien! Esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Saņemu bērna kopšanas pabalstu 171 eiro apmērā, jo pirms bērna piedzimšanas neesmu strādājusi Latvijā. Vismaz neesmu strādājusi 2 gadus pirms bērna piedzimšanas. Jautājums: vai es kā nestrādājoša māmiņa varu pretendēt uz bezdarbnieka vai kādu papildu pabalstu? Ar cieņu!

A
atbild:
13. maijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir, ja:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss (to piešķir Nodarbinātības valsts aģentūra);
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Laika periods, kad persona kopusi bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņēmusi bērna kopšanas pabalstu, veido apdrošināšanas stāžu (darbam pielīdzināto periodu), jo šajā laikā obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas par viņu izdara valsts.

Līdz ar to pēc bērna kopšanas atvaļinājuma ir nosakāmas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, ja ir likumā noteiktais kvalifikācijas periods.

Informāciju par savām tiesībām uz pabalstiem varat noskaidrot ikvienā no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) klientu apkalpošanas centriem vai arī rakstot uz VSAA e-pasta adresi konsultācijām: konsultacijas@vsaa.lv.