Pēc transportlīdzekļa pārbūves piecu dienu laikā tas jāreģistrē

J
jautā:
02. aprīlī, 2019
Raimonds

Labdien! Kādos gadījumos ir jāreģistrē automašīnas pārbūve, un kā notiek šis process? Paldies!

A
atbild:
04. aprīlī, 2019
Linda Balode
LV portāls

No jautājuma nav saprotams, kāda automašīnas pārbūve ir ieplānota, tādējādi precīzu atbildi nav iespējams sniegt.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sniegto informāciju “transportlīdzekļu pārbūve ir izmaiņu veikšana transportlīdzekļa konstrukcijā, t.sk. transportlīdzekļa agregātu, virsbūves, iekārtu, sistēmu, ierīču, mehānismu, mezglu, detaļu vai papildu aprīkojuma uzstādīšana, izmaiņa, nomaiņa vai demontāža, kura rezultātā mainās transportlīdzekļa uzskaites tehniskie dati vai transportlīdzekļa konstruktīvie parametri”.

Vienlaikus atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.725 Transportlīdzekļu pārbūves noteikumi 4. punktam par transportlīdzekļa pārbūvi neuzskata:

  • līdz 2001. gada 1. janvārim izgatavotam transportlīdzeklim – motora maiņu pret tās pašas transportlīdzekļa markas un modeļa un tā paša veida (dzirksteļaizdedzes, kompresijas aizdedzes) motoru, ja šādu motoru transportlīdzeklim paredz tā izgatavotājs un ja, mainot motoru, netiek mainītas motora stiprinājuma vietas, kā arī ja motora maiņa būtiski neietekmē automobiļa iekārtu (piemēram, bremžu iekārtas, stūres iekārtas) un sistēmu darbību un efektivitāti;
  • pēc 2001. gada 1. janvāra izgatavotam transportlīdzeklim – motora maiņu pret tās pašas transportlīdzekļa markas un tipa tā paša veida motoru;
  • vinču uzstādīšanu vai demontāžu;
  • līdz 2004. gada 1. septembrim izgatavotam transportlīdzeklim – kravas liftu un paceļamo bortu uzstādīšanu vai demontāžu;
  • pilnpiedziņas automobiļa priekšējā vai pakaļējā tilta piedziņas atvienošanu;
  • sakabes ierīces (izņemot seglu ierīci) uzstādīšanu vai demontāžu;
  • automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kg un kas aprīkoti ar stūres pastiprinātāju, – stūres rata maiņu pret cita izmēra rūpnieciski izgatavotu stūres ratu;
  • gaismas vai gaismas signalizācijas ierīču maiņu pret citas transportlīdzekļa markas un modeļa attiecīga lietojuma gaismas un gaismas signalizācijas ierīcēm;
  • papildu gaismas un gaismas signalizācijas ierīču uzstādīšanu atbilstoši tehnisko normatīvu prasībām;
  • līdz 2001. gada 1. janvārim izgatavotam transportlīdzeklim – sēdekļu maiņu pret citas transportlīdzekļa markas un modeļa vai tās pašas transportlīdzekļa markas cita modeļa sēdekļiem, ja netiek mainītas sēdekļu stiprinājuma vietas;
  • priekšējo, sānu un pakaļējo dekoratīvo aizsargstieņu (aizsargrežģu) uzstādīšanu vai demontāžu;
  • sēdvietu īslaicīgu demontāžu, saglabājot to stiprinājuma vietas;
  • tenta karkasa un tenta uzstādīšanu (demontāžu) kravas kastei;
  • gaisa aptecētāju (spoileru, antispārnu) uzstādīšanu (demontāžu);
  • logu pārklāšanu ar gaismas caurlaidību samazinošiem materiāliem atbilstoši tehnisko normatīvu prasībām;
  • piekabēm, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kg, – sakabes ierīces maiņu un jūgstieņa konstrukcijas pastiprināšanu, ja nemainās jūgstieņa gabarītizmēri un stiprinājuma vietas;
  • blakusvāģa demontāžu motociklam;
  • pielāgošanu labās puses kustībai atbilstoši prasībām, kas noteiktas normatīvajā aktā par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa, nemainot vadības ierīču novietojumu.

Ja plānojat veikt tādu automašīnas pārbūvi, kuras rezultātā mainīsies transportlīdzekļa uzskaites tehniskie dati vai transportlīdzekļa konstruktīvie parametri, tai jāveic tehniskā ekspertīze, lai pārbūve būtu oficiāla. Tehnisko ekspertīzi pēc pārbūves var veikt jebkurā transportlīdzekļa kategorijai atbilstošā tehniskās apskates stacijā. Vienlaikus, ja veikta pārbūve un ar transportlīdzekli piedalās ceļu satiksmē, 5 dienu laikā pēc pārbūves jāveic pārbūves reģistrācija.

Lai veiktu pārbūves reģistrāciju, nepieciešami sekojoši dokumenti:

  • izziņa par transportlīdzekļu agregātu numuru salīdzināšanu;
  • transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība;
  • personu apliecinošs dokuments (personas pase, personas apliecība, CSDD izsniegta vadītāja apliecība vai braukšanas mācību atļauja) personai, kura veic darbību (transportlīdzekļa reģistrāciju var veikt transportlīdzekļa īpašnieks (valdītājs), turētājs vai viņu pilnvarota persona, jebkura fiziska persona, ja informācija par pārbūvi ir transportlīdzekļu reģistrā un transportlīdzeklis nav noņemts no uzskaites).

Papildus, ja veikta transportlīdzekļa pārbūve:

  • jāiesniedz dokuments, kas apliecina pārbūves atbilstību noteiktajām prasībām;
  • pārbūvējamais transportlīdzeklis jāuzrāda transportlīdzekļa agregātu numuru salīdzināšanai pirms un pēc pārbūves (ja pārbūves rezultātā tiek mainīta virsbūve, kabīne vai rāmis);
  • jāiesniedz dokuments, kas apliecina numurētā agregāta uzskaites tehniskos datus un tā piederību.

Ja pārbūvēts Latvijā iepriekš nereģistrēts transportlīdzeklis, transportlīdzekļa reģistrācijai iesniedz dokumentus, kas nepieciešami pirmreizējai transportlīdzekļa reģistrācijai Latvijā.

Sīkāku informāciju par transportlīdzekļu pārbūvi un tehnisko ekspertīzi, kā arī reģistrāciju var meklēt jau minētajos MK noteikumos Nr. 725 Transportlīdzekļu pārbūves noteikumi, MK noteikumos Nr. 1080 “Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi”, CSDD mājaslapā vai klātienē jebkurā CSDD klientu apkalpošanas centrā, CSDD Transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcijā Rīgā, S. Eizenšteina ielā 6, vai pa tālruni 67025735 darbdienās no pulksten 8.30 līdz 17.00.