E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16391
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Vai māte var atgūt savu bērnu, kas dzīvo pie tēva draudzenes

J
jautā:
01. martā, 2019
Roberts

Gribēju noskaidrot, vai iespējams mātei atgūt bērnu no bērna tēva. Situācija bija tāda, ka mātei bija jādodas komandējumā un tai laikā bērns padzīvoja pie tēva. Pēc komandējuma tēvs jau bija “uzlicis” dēlu uz sevis un pieprasa tiesas ceļā alimentus no mātes, lai arī tēvs septiņus gadus nelikās ne ziņas par dēlu. Šobrīd tēvs strādā Zviedrijā un dēlam jādzīvo ar tēva draudzeni.

A
atbild:
11. martā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

No situācijas apraksta nav saprotams, kādas juridiskas darbības ir veicis bērna tēvs. Bērnu nevar tik vienkārši “uzlikt uz sevis”. Ja bērna vecāki par to savstarpēji nav vienojušies, atsevišķu aizgādību vienam no vecākiem un dzīvesvietu var noteikt tikai ar tiesas lēmumu.

Vispārīga informācija par aizgādības tiesībām, kas ir kopīga, kas atsevišķa aizgādība, pieejama, piemēram, LV portāla sagatavotajā e-konsultācijā Likumā nav noteiktas priekšrocības vienam vai otram vecākam.

Ja vecāki nevar vienoties par bērna aizgādības jautājumiem, viņiem ir tiesības saskaņā ar Civilprocesa likuma 244.2 panta otro daļu celt prasību vispārējās jurisdikcijas tiesā par saskarsmes tiesības ar bērnu izmantošanas kārtības noteikšanu, par uzturlīdzekļu piedziņu no bērna vecāka, par bērna dzīvesvietas noteikšanu (pie viena no vecākiem) vai bērna atsevišķas aizgādības noteikšanu vienam no vecākiem.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 244.³ panta pirmo daļu prasību lietās, kas izriet no aizgādības un saskarsmes tiesībām, ceļ tiesā pēc bērna dzīvesvietas. Par bērna dzīvesvietu uzskatāma viņa vecāka deklarētā dzīvesvieta. Ja bērna vecāku deklarētās dzīvesvietas atrodas dažādās administratīvajās teritorijās, par bērna dzīvesvietu uzskatāma tā vecāka deklarētā dzīvesvieta, pie kura viņš dzīvo.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU