E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16068
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
4
4

Nekustamo īpašumu maiņas darījumā piemērojami pirkuma līguma noteikumi

J
jautā:
08. janvārī, 2019
Andrejs

Labdien! Gribu samainīt manā īpašumā esošo divistabu dzīvokli pret trīsistabu dzīvokli tajā pašā mājā bez piemaksas. Savā dzīvoklī esmu deklarēts vairāk nekā 5 gadus. Otra dzīvokļa īpašnieks ir deklarēts 6 mēnešus. Pēc līguma nosacījumiem man jāsedz visas izmaksas saistībā ar īpašumu pārformēšanu. Cik man būs jāmaksā? Vai būs jāmaksā 2% no katra dzīvokļa vērtības? Paldies!

A
atbild:
14. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz maiņas līguma pamata ir 2% no nekustamā īpašuma vērtības. Valsts nodeva par maiņas līguma nostiprināšanu zemesgrāmatā jāmaksā vienu reizi, un šī nodeva tiek aprēķināta no augstākā novērtējuma, t.i., no līgumā augstāk novērtētā nekustamā īpašuma vērtības vai nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.

Pirms līguma noslēgšanas ieteicams konsultēties ar zvērinātu notāru, kurš arī varēs sniegt atbildes saistībā ar darījumu.

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka pienākumu maksāt nodokli, ja ir gūts ienākums, pārdodot nekustamo īpašumu.

Uz nekustamā īpašuma maiņas darījumu ir attiecināmi tie paši nosacījumi kā uz pārdošanas darījumu, ievērojot Civillikuma 2092. pantā noteikto,– līdzēju savstarpējām tiesībām un pienākumiem maiņas līgumā attiecīgi piemērojami pirkuma līguma noteikumi.

Par nekustamā īpašuma pārdošanas (atsavināšanas) cenu maiņas darījuma gadījumā tiek uzskatīta maiņas rezultātā iegūtā nekustamā īpašuma vērtība, kāda norādīta maiņas līgumā.

Maiņas darījuma brīdī tiek noteikts ar nodokli apliekamais ienākums (kapitāla pieaugums), no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot tā iegādes vērtību.

Attiecībā uz nekustamo īpašumu maiņas darījumiem un ar nodokli apliekamā ienākuma noteikšanu ir jāvērtē katra konkrētā situācija, ņemot vērā, vai atsavināšanas brīdī ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas ir apliekams ar nodokli vai tam piemērojams kāds no likumā noteiktajiem atbrīvojumiem, kā arī apstāklis, vai nekustamo īpašumu maiņa notiek ar vai bez piemaksas, vai tiek mainīti līdzvērtīgi īpašumi.

Ir arī vairāki gadījumi, kad iedzīvotāju ienākuma nodoklis, pārdodot nekustamo īpašumu, nav jāmaksā, proti, tas nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas (t.sk. pārdošanas), kas:

  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā līdz pārdošanas dienai ir deklarētā dzīvesvieta;
  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums;
  • ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Atsavinot nekustamo īpašumu, lai uzzinātu, ir vai nav jāmaksā nodoklis no gūtā ienākuma konkrētajā darījumā, jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas ir norādītas VID mājaslapā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU