Labdien! Gribu samainīt manā īpašumā esošo divistabu dzīvokli pret trīsistabu dzīvokli tajā pašā mājā bez piemaksas. Savā dzīvoklī esmu deklarēts vairāk nekā 5 gadus. Otra dzīvokļa īpašnieks ir deklarēts 6 mēnešus. Pēc līguma nosacījumiem man jāsedz visas izmaksas saistībā ar īpašumu pārformēšanu. Cik man būs jāmaksā? Vai būs jāmaksā 2% no katra dzīvokļa vērtības? Paldies!
Valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz maiņas līguma pamata ir 2% no nekustamā īpašuma vērtības. Valsts nodeva par maiņas līguma nostiprināšanu zemesgrāmatā jāmaksā vienu reizi, un šī nodeva tiek aprēķināta no augstākā novērtējuma, t.i., no līgumā augstāk novērtētā nekustamā īpašuma vērtības vai nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.
Pirms līguma noslēgšanas ieteicams konsultēties ar zvērinātu notāru, kurš arī varēs sniegt atbildes saistībā ar darījumu.
Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka pienākumu maksāt nodokli, ja ir gūts ienākums, pārdodot nekustamo īpašumu.
Uz nekustamā īpašuma maiņas darījumu ir attiecināmi tie paši nosacījumi kā uz pārdošanas darījumu, ievērojot Civillikuma 2092. pantā noteikto,– līdzēju savstarpējām tiesībām un pienākumiem maiņas līgumā attiecīgi piemērojami pirkuma līguma noteikumi.
Par nekustamā īpašuma pārdošanas (atsavināšanas) cenu maiņas darījuma gadījumā tiek uzskatīta maiņas rezultātā iegūtā nekustamā īpašuma vērtība, kāda norādīta maiņas līgumā.
Maiņas darījuma brīdī tiek noteikts ar nodokli apliekamais ienākums (kapitāla pieaugums), no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot tā iegādes vērtību.
Attiecībā uz nekustamo īpašumu maiņas darījumiem un ar nodokli apliekamā ienākuma noteikšanu ir jāvērtē katra konkrētā situācija, ņemot vērā, vai atsavināšanas brīdī ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas ir apliekams ar nodokli vai tam piemērojams kāds no likumā noteiktajiem atbrīvojumiem, kā arī apstāklis, vai nekustamo īpašumu maiņa notiek ar vai bez piemaksas, vai tiek mainīti līdzvērtīgi īpašumi.
Ir arī vairāki gadījumi, kad iedzīvotāju ienākuma nodoklis, pārdodot nekustamo īpašumu, nav jāmaksā, proti, tas nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas (t.sk. pārdošanas), kas:
Atsavinot nekustamo īpašumu, lai uzzinātu, ir vai nav jāmaksā nodoklis no gūtā ienākuma konkrētajā darījumā, jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas ir norādītas VID mājaslapā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!