E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15979
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Vārdu var mainīt, ja pastāv kāds no likumā noteiktiem iemesliem

J
jautā:
01. janvārī, 2019
Diāna

Labdien! Es vēlētos mainīt vārdu, taču nezinu, vai kā iemesls valsts pārstāvjiem, kas izskata vārda maiņas lietu, der tāds, ka to man ieteica darīt dziednieks, jo es tiešām ļoti daudz slimoju un mani visu laiku piemeklē neveiksmes un lielas nelaimes. Vai tomēr ir jāmeklē cits iemesls, lai to izdarītu? Būtībā jau esmu gribējusi vienmēr mainīt vārdu, jo nekad nav tas paticis, citi mani arī visu laiku ir saukuši iesaukās, bet nu tagad pat dziednieks ieteica to izdarīt, kas nu pastiprināja vēlmi tiešām mainīt vārdu.

A
atbild:
03. janvārī, 2019
Linda Balode
LV portāls

Iespēju mainīt vārdu, uzvārdu (vārdu un uzvārdu) vai tautības ierakstu Latvijā regulē Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums.

Minētā likuma 2. pants nosaka, ka vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem:

  • vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  • persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
  • persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  • persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  • persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
  • personai mainīts dzimums;
  • viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.

Atbilstoši šā likuma 4. panta pirmajai daļai persona, kura vēlas mainīt savu vārdu, iesniedz jebkurai dzimtsarakstu nodaļai attiecīgu rakstveida iesniegumu, kurā norāda vārda maiņas iemeslu. Iesniedzot iesniegumu, ir jāuzrāda [derīgs] personu apliecinošs dokuments un iesniegumam jāpievieno fotogrāfija (4,5 x 3,5 cm).

Iesnieguma izskatīšanai nepieciešamos dokumentus dzimtsarakstu nodaļa pieprasa no citām dzimtsarakstu nodaļām, ja reģistrs ir sastādīts Latvijā. Savukārt likuma 7. panta pirmā daļa paredz, ka vārda maiņai nepieciešamos dokumentus nodaļa nosūta Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentam, kur tālāk departamenta direktors izskata iesniegumu un pieņem lēmumu par atļauju mainīt vārdu vai par atteikumu mainīt vārdu Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU