Vai nestrādājošam 3. grupas invalīdam pienākas valsts apmaksāta veselības aprūpe

J
jautā:
08. novembrī, 2018
ADA

Vai 3. grupas nestrādājošs (neņem darbā) invalīds saņems 2019. gadā pilno veselības apdrošināšanas grozu? Vai pēc jaunā obligātās veselības apdrošināšanas likuma kompensējamie medikamenti, asins analīzes, hormonu analīzes, sonogrāfija, elektrogrāfija u. c. regulārie izmeklējumi būs maksas pakalpojumi? Un kaut ko mainīšot obligātajā veselības apdrošināšanas likumā 3. grupas invalīdiem tikai 2021. gadā!

A
atbild:
09. novembrī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

No situācijas apraksta ir saprotams, ka Jūs iekļaujaties valsts apdrošināto iedzīvotāju grupā kā bezdarbnieks/-ce.

Veselības aprūpes finansēšanas likuma 11. panta otrajā daļā ir noteikta 21 iedzīvotāju grupa, kas uzskatāmas par apdrošinātām automātiski. To vidū ir bezdarbnieki, kuri ir reģistrējušās Nodarbinātības valsts aģentūrā.

Tātad, lai saņemtu valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus arī 2019. gadā, Jums ir jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā, kas piešķirs bezdarbnieka statusu.

Personām, kuras nebūs sociāli apdrošinātas vai veikušas valsts veselības apdrošināšanas iemaksas, sākot ar 2019. gadu, tiks nodrošināts valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimums. Kas tajā ir iekļauts, uzskaitīts Ministru kabineta noteikumu Nr. 555 Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība 3. punktā.

Veselības aprūpes pamata grozā ir:

  • neatliekamā medicīniskā palīdzība (neatliekamās medicīniskās palīdzība, ko sniedz NMP dienesta brigādes, slimnīcu uzņemšanas nodaļās un steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, tai skaitā traumu gadījumos, slimnīcās līdz dzīvības briesmu novēršanai);
  • grūtniecības aprūpe un dzemdību palīdzība;
  • valsts organizētais vēža skrīnings;
  • ģimenes ārsta aprūpe – profilaktiskās apskates, vakcinācija atbilstoši Vakcinācijas kalendāram, mājas vizītes noteiktos gadījumos (piem., gripas saslimšana);
  • ģimenes ārsta praksē veiktās manipulācijas;
  • diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, – ģimenes ārstam ir tiesības nosūtīt pacientu uz valsts apmaksātiem diagnostiskajiem izmeklējumiem un laboratoriskajām analīzēm, kuru rezultātu izvērtēšana ir ģimenes ārsta kompetencē;
  • ārstniecība, tai skaitā kompensējamās zāles personām ar psihisku slimību, atkarību, onkoloģisku saslimšanu, cukura diabētu, infekcijas slimību, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi;
  • hroniskās hemodialīzes, hemofiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras (procedūras pacientiem ar nieru mazspēju);
  • onkoloģija, tai skaitā “zaļais koridors”, ārstēšana, medikamentu kompensācija, medicīniskā rehabilitācija;
  • programma sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai.

Veselības aprūpes finansēšanas likuma pārejas noteikumi paredz, ka personas, kurām ir noteikta III grupas invaliditāte, ir tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros neatkarīgi no veselības apdrošināšanas iemaksu veikšanas no 2021. gada 1. janvāra.

LV portāla rīcībā nav informācijas par iespējami plānotām izmaiņām attiecībā uz šo iedzīvotāju grupu. Tā kā valsts apdrošināto iedzīvotāju grupas ir noteiktas likumā, par šādām izmaiņām var lemt tikai likumdevējs, proti, jaunievēlētā 13. Saeima.