Uzvārda maiņa laulības šķiršanas gadījumā

J
jautā:
07. novembrī, 2018
Andris

Labdien! Ja pie laulības šķiršanas laulātais iebilst pret uzvārda paturēšanu, vai pēc laulības apliecības saņemšanas es varu iesniegt iesniegumu, ka vēlos tādu uzvārdu kā bērniem, no kuriem viens nav dzimis laulībā, bet otrs ir? Esmu abu bērnu bioloģiskais tēvs. Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
16. novembrī, 2018
Signe Krūzkopa
LV portāls

Atsevišķās situācijās viens no laulātajiem bijušajam dzīvesbiedram var liegt saukties laulībā iegūtajā uzvārdā. Civillikuma 82. pantā minēts – pēc otra laulātā lūguma tiesa, ja tas neaizskar bērna intereses, var liegt laulātajam, kurš veicinājis laulības iziršanu, saukties laulībā iegūtajā uzvārdā.

Šo jautājumu var izlemt tikai tiesa, ja laulātie pie šķiršanās nevar vienoties, ņemot vērā visus argumentus un pierādījumus. Ja laulātajiem ir kopīgi nepilngadīgi bērni, tad šo jautājumu tiesa skata kopsakarā ar bērna interesēm. Ja laulība ir jau šķirta, tad pēc tam bijušajam laulātajam likums nedod tiesības šādu prasību izvirzīt. Tas nozīmē, ka šo jautājumu lemj, tikai šķirot laulību. Ja laulību šķir pie notāra, tad laulātie par turpmāko uzvārdu lietošanu vienojas un šī vienošanās tiek ietverta notāra sagatavotā dokumentā. Ja viens no pāra kādam nosacījumam nepiekrīt, tad laulība šķirama tiesā.