Pāsūdzības iespējas paredz likums

J
jautā:
03. oktobrī, 2018
Māra

Ja man ir piešķirta trešā invaliditātes grupa un es pārsūdzu, viņi man nevar atņemt jau piešķirto?

A
atbild:
04. oktobrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Invaliditātes ekspertīzi veic Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK).

Personām no 18 gadu vecuma līdz valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamajam vecumam nosaka:

  • I invaliditātes grupu, ja darbspēju zaudējums ir 80–100% apmērā, – ļoti smaga invaliditāte;
  • II invaliditātes grupu, ja darbspēju zaudējums ir 60–79% apmērā, – smaga invaliditāte;
  • III invaliditātes grupu, ja darbspēju zaudējums ir 25–59% apmērā, – mēreni izteikta invaliditāte.

Pēc valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas nosaka I invaliditātes grupu – ļoti smaga invaliditāte, II invaliditātes grupu – smaga invaliditāte vai III invaliditātes grupu – mēreni izteikta invaliditāte.

Invaliditāti nosaka, novērtējot veselības traucējumus un to smagumu, kā arī cilvēka funkcionālās spējas un to ierobežojumu.

Lēmumu var apstrīdēt Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītājam viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas. Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītāja lēmumu var pārsūdzēt administratīvajā rajona tiesā.

VDEĀVK lēmuma pārsūdzības iespējas paredz Invaliditātes likums, tātad tādas tiesības ir jebkuram cilvēkam, attiecībā uz kuru ir pieņemts lēmums, ja cilvēks šim lēmumam nepiekrīt. Likuma 9. pants nosaka: Valsts komisijas amatpersonu izdotos administratīvos aktus vai faktisko rīcību var apstrīdēt Valsts komisijas vadītājam. Valsts komisijas vadītāja lēmumu var pārsūdzēt tiesā. Lēmuma apstrīdēšana un pārsūdzēšana neaptur tā darbību.