Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Mājoklis

Līguma atcelšanai nepieciešama otras puses griba

J
jautā:
10. septembrī, 2018
Paula

2002. gadā no domes par sertifikātiem tika privatizēts dzīvoklis, pirkuma maksa samaksāta, zemesgrāmatā īpašuma tiesības netika reģistrētas. Vēlos no dzīvokļa atbrīvoties un atdot atpakaļ domei. Vai mūsu starpā noslēgto pirkuma līgumu ir iespējams atcelt, ja arī dome tam piekristu? Vai varu dzīvokli domei uzdāvināt?

A
atbild:
18. septembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Civillikuma 2039. pantu vienpusēja atkāpšanās no pirkuma līguma nav pielaižama pat tad, ja otra puse neizpilda savu saistību. Civillikuma 2040. pants sniedz izsmeļošu nosacījumu uzskaitījumu, pastāvot kuriem viena puse var prasīt atcelt pirkuma līgumu. Civiltiesiskās attiecības balstās uz principu “atļauts ir viss, kas nav aizliegts” un pušu savstarpēji saskanīgu gribas izteikumu. Līdz ar to līguma atcelšanai vai atdāvināšanai ir nepieciešama otras puses griba (piekrišana).