Uzvārda rakstība var būt tāda pat kā pārējiem ģimenes locekļiem

J
jautā:
21. augustā, 2018
Aleksandrs L.

Sveicināti Latvijā! Saņemot pirmo LV pasi 1997. gadā, atklāju, ka manā uzvārdā izdarītas izmaiņas. Bija dubultots “t”, tagad ir palicis tikai viens šis līdzskanis. Dzīvojam Austrālijā. Tagad ģimenē esam jau seši cilvēki. Man vienīgajam LV pasē ir nepareiza uzvārda rakstība. Sievai, bērniem un mazbērniem uzvārdam ir pareiza vēsturiskā forma. Aizbraukt uz Latviju 21 gada laikā nav bijusi iespēja (veselības problēmas – esmu invalīds, finanses). LV pasi pagarināja mobilā pasu stacija. Pasē, kuru izdeva 2010. gadā uz 5 gadiem, bija spiedogs, kas apliecināja mana uzvārda vēsturisko formu, t.i., rakstībā ar dubultiem “t”. Bet uzvārdā tā arī izmaiņas neizdarīja. Konfliktu situācijās ar šī spiedoga palīdzību reizēm izdevās pārliecināt Austrālijas ierēdņus, ka esmu tā pati persona ar “diviem dažādiem” uzvārdiem. Bet, pagājušā gada decembrī saņemot jau pagarināto pasi uz 10 gadiem, t.i., līdz 2027. gadam, konstatēju, ka mans vienīgais pierādījums, t.i., spiedogs, kas apliecināja mana uzvārda vēsturisko formu, no jaunās pases ir izzudis! Šā gada sākumā dakteri atklāja, ka esmu slims ar vēzi. Bija steidzama operācija. Ārstniecība turpinās. Vajadzīgi līdzekļi. Bet es pat nevaru saņemt veselības apdrošināšanu (maksāju septiņpadsmit garus gadus!), kas tagad ir ārkārtīgi nepieciešama. Esmu iesniedzis dokumentus Austrālijas pases saņemšanai cerībā atgūt savu oriģinālo uzvārdu, bet tas prasa laiku, kura man diemžēl nav. Ļoti ceru, ka grozījumi Ministru kabineta 2004. gada 2. marta noteikumos Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju”, Ministru kabineta noteikumos Nr. 122 varētu legalizēt mana uzvārda vēsturisko formu, t.i., atļaut dubultot līdzskani “t”. Izvilkums no dokumenta: “11.1 2. ja attiecīgo uzvārdu lieto citi šīs personas dzimtas vai ģimenes (šaurākajā nozīmē) locekļi, kas ir Latvijas valstspiederīgie.” Kā jau minēju, ģimenē esam seši. Visi ir Latvijas pilsoņi, un visiem ir LV pase. Manas sievas, manu bērnu un mazbērnu uzvārdi ir rakstīti pareizi. Lūdzu, dodiet padomu, kā rīkoties, lai pēc iespējas īsākā laikā atšķetinātu šo problēmu.

A
atbild:
24. augustā, 2018
Linda Balode
LV portāls

Kopš 2018. gada 27. februāra Ministru kabineta noteikumos Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” ir veiktas izmaiņas. Proti, minētajos noteikumos ir pieņemta jauna tiesību akta norma (11.2. punkts) par personvārdu rakstību, kas nosaka, ka persona var vēlēties, lai viņas uzvārda rakstība pasē būtu tāda pati kā pārējiem ģimenes locekļiem, neievērojot, ka latviešu valodā personvārdu rakstībā un atveidē nelieto šādus līdzskaņu dubultojumus: bb, cc, čč, dd, ff, gg, ģģ, hh, kk, ķķ, pp, ss, šš, tt, vv, zz, žž.

Ja, atrodoties ārzemēs, rodas problēmas ar personu apliecinošiem dokumentiem, jāvēršas tuvākajā Latvijas vēstniecībā.