Administratīvā atbildība iestājas no 14 gadu vecuma

J
jautā:
15. jūlijā, 2018
Sigismunds

Labdien!
Kādas sekas var būt, vadot automobili nepilngadīgai personai ar AM (mopēda) kategorijas vadīšanas apliecību:

  • ja automobilim nav tehniskās apskates,
  • ja nebrauc pa koplietošanas ceļu (brauc tikai pa mežu, bet tas nav manā īpašumā),
  • ja blakus nesēž neviena pilngadīga persona ar derīgu B kategorijas vadītāja apliecību?

Vai automobili bez tehniskās apskates aizvelk uz policijas autostāvvietu?

Kādas sekas var būt pēc otrās reizes, kad "pieķer"?

A
atbild:
30. jūlijā, 2018
Linda Balode
LV portāls
Valsts policija
Simona Grāvīte, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 12. pantu pie administratīvās atbildības saucamas personas, kuras līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegušas 14 gadu vecumu.

Atbildot uz pirmo jautājumu, saskaņā ar minētā likuma 149.24 pantu par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate, uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 55 – 120 eiro apmērā.

Atbildot uz nākamo jautājumu, jānorāda, ka nav atšķirības, vai pārkāpj Ceļu satiksmes likuma regulējumu, braucot pa koplietošanas ceļiem, pa mežu vai pa pļavu u.tml., jo administratīvā atbildība par, piemēram, transportlīdzekļu vadīšanu bez tiesībām vai/un bez tehniskās apskates, vadīšanu alkohola reibumā vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē iestājas neatkarīgi no vietas, kur tiek vadīts transportlīdzeklis. Sīkāk par to lasiet LV portāla publikācijā “Ceļu satiksmes likums jāievēro, arī braucot pa pļavu”.

Savukārt, LAPK 149.4 pants paredz, ka par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas), uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 280 – 430 eiro apmērā.

Par transportlīdzekļa vadīšanu atkārtoti gada laikā, ja nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas) – transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no piecām līdz piecpadsmit diennaktīm un uzliek naudas sodu 570 eiro apmērā.