Kā sadalīt laulībā kopīgi iegūtu īpašumu

J
jautā:
15. jūnijā, 2018
Anatolijs

Labdien! Vai sieva var pieprasīt no vīra pusi vai visu automašīnu, kas reģistrēta uz vīra vārda? Automašīna tika nopirkta par līdzekļiem, kurus sieva ieguva, pārdodot viņai pirms laulības piederējušo māju

A
atbild:
10. jūlijā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Raivo Sjademe, zvērināts advokāts

Pieņemot, ka starp laulātajiem nav noslēgts laulības līgums, Civillikuma 89. pants nosaka, ka “katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās. Ja kādas vienam laulātajam piederošas mantiskas vērtības laulības laikā atvieto ar citām, pēdējās ir šā laulātā manta”, un 91. pants nosaka, ka “katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  1. manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  2. priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  3. manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  4. laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  5. manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta”.

Tas, ka mašīna ir sievas atsevišķā manta, būs jāpierāda sievai (pierādīšanas pienākums). Ja tā nav ļoti vērtīga mašīna, tad pierādīšanas pienākumus varētu būs samērā grūti izpildīt.

Aicinu tomēr vispirms aprunāties un mēģināt vienoties. Varbūt vienas automašīnas dēļ strīdā ieguldītie līdzekļi, pierādot, kam pieder auto, neatmaksāsies. Ieteiktu padomāt par mediāciju.