E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14661
Lasīšanai: 4 minūtes
5
5

Vai nepieciešama piekrišana kāzu viesu fotografēšanai

J
jautā:
14. jūnijā, 2018
Evija

Labdien! 
Precamies – kāzas filmēs un fotografēs. 
Sakarā ar jauno datu drošības un aizsardzības likumu raizējamies par to, vai viesi var celt pretenzijas, ka mēs savu kāzu video vai foto publicējam. Kā arī video filmētājs ir lūdzis, vai safilmēto un apstrādāto materiālu varēs, varbūt reklāmas nolūkā, ievietot savā mājaslapā? 
Mums viesi par šo ir jāinformē? Vai var celt pretenzijas? Kā korekti rīkoties šādā situācijā?

A
atbild:
02. augustā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Šajā gadījumā ir jānošķir divas lietas. Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumus nepiemēro tādai personas datu apstrādei, kuru fiziska persona veic tikai personiskām vai mājsaimniecības vajadzībām, ar nosacījumu, ka tā nav saistīta ar profesionālu vai komerciālu darbību. Regulas 18. apsvērumā ir norādīts, ka personiski vai mājsaimnieciski pasākumi varētu ietvert arī sociālo tīklošanos un tiešsaistes darbības, ko veic saistībā ar šādiem pasākumiem.

Līdz ar to, lai filmētu un fotografētu savas personiskās dzīves nozīmīgu notikumu, Jums nebūtu jāprasa katra kāzu viesa atļauja un, ja vēlaties, savas personiskās kāzu fotogrāfijas, kurās ir redzami citi cilvēki, varat publicēt, piemēram, savā sociālā tīkla profilā, un regulas noteikumus šādai personas datu apstrādei nepiemēro. Vienlaikus jebkura datu apstrāde, tai skaitā personiskām vajadzībām, ir jālīdzsvaro ar citām cilvēka pamattiesībām un brīvībām, kas nostiprinātas citos normatīvajos aktos. Katrā situācijā ir jāizvērtē, vai tādējādi netiek aizskarts personas privātums, gods un cieņa, un, ja persona lūgs fotogrāfiju nepublicēt, šo vēlmi ņemt vērā.

Savukārt personas datu apstrāde citiem mērķiem, piemēram, kāzu video ievietošana pakalpojuma sniedzēja mājaslapā internetā reklāmas nolūkos jau varētu tikt uzskatīta par personas datu apstrādi komerciālām vajadzībām. Tādai personas datu apstrādei gan vajadzētu būt kādam no tiesiskiem pamatiem, kas šajā gadījumā varētu būt katras videomateriālā redzamās personas piekrišana.

Regula neprecizē, kādā formā ir jāsniedz piekrišana savu datu apstrādei, tāpēc nav izslēgts, ka tā tiek dota mutiski. Piekrišana ir uzskatāma par derīgu, ja tās pieprasījumā izmantota skaidra un vienkārša valoda, tā ir dota brīvi, apzināti, konkrētiem nolūkiem un aktīvas rīcības rezultātā, ir nepārprotama un to iespējams atsaukt, piemēram, lūdzot izņemt konkrētas personas attēlu no pakalpojuma sniedzēja mājaslapas. Datu pārzinim, kas, publicējot fotogrāfijas un video savā mājaslapā, ir foto/video pakalpojuma sniedzējs, ir pašam jāizvērtē, vai ar mutisku piekrišanu būs pietiekami, lai vajadzības gadījumā spētu pierādīt, ka tā tika saņemta un tā ir derīga.

Šeit jāuzsver, ka regulas 13. pants paredz personas, kuras dati tiek apstrādāti, (datu subjekta) tiesības saņemt saprotamu informāciju par to, kas apstrādā viņas personas datus, kādā veidā un kādiem nolūkiem. Tas nozīmē, ja kāzu viesu personas dati (fotoattēls) cita starpā tiks apstrādāti komerciāliem nolūkiem, kāzu organizatoriem ir jāievēro informēšanas pienākums, piemēram, izvietojot pie pasākuma norises ieejas informatīvu plakātu. Tiem kāzu viesiem, kas nevēlēsies būt redzami publiski pieejamā reklāmas video, jānodrošina iespēja individuāli izteikt šādu vēlmi atbildīgajām personām.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU