Lai noteiktu paternitāti un piedzītu uzturlīdzekļus, jāsniedz prasība tiesā

J
jautā:
08. jūnijā, 2018
Maija

Sveiki! Gribēju painteresēties – man ir piecgadīgs dēls, kurš par savu tēti neko nezina, jo piecus gadus tēvs nav interesējies par bērnu, bet stāsta, ka ir labs un mums palīdz. Gribu zināt, kā es varu pieprasīt veikt paternitātes testu un iesniegt pieprasījumu alimentiem. Zinu bērna tēva vārdu, uzvārdu un personas koda pirmo daļu. Vai pēc veiktā paternitātes testa man bērnam būs jādod bioloģiskā tēva uzvārds? Gaidīšu atbildi!

A
atbild:
15. jūnijā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Ja bērna tēvs atsakās atzīt paternitāti brīvprātīgi, tā jānosaka tiesā, ceļot prasību par paternitātes noteikšanu.

Civillikuma 158. pants paredz, ka prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu.

Atbilstoši Civillikuma 157. panta otrajai daļai tiesa, izskatot prasību par paternitātes noteikšanu, ņem vērā jebkurus pierādījumus, ar kuriem iespējams pierādīt bērna izcelšanos no konkrētas personas vai izslēgt šo faktu. Tāpēc prasības pieteikumam jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka konkrētā persona ir bērna bioloģiskais tēvs, piemēram, vēstules, citu cilvēku liecības, fotogrāfijas. Vajadzības gadījumā ir iespējams pieaicināt lieciniekus.

Ja bērna izcelsmes noteikšanai ir nepieciešams veikt DNS testu, Civilprocesa likuma 249.1 pants paredz, ka tiesa pēc lietas dalībnieka, piemēram, prasītājas (mātes) vai atbildētāja (tēva), lūguma var noteikt ekspertīzi bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai.

Vienlaikus ar pieteikumu par paternitātes noteikšanu var iesniegt prasību arī par uzturlīdzekļu piedzīšanu. Civilprocesa likuma 43. panta trešā daļa noteic, ka tādā gadījumā prasītājs ir atbrīvots no tiesas izdevumu samaksas. Tātad, ja sniedzat tiesā apvienotu prasību par uzturlīdzekļu piedziņu un paternitātes noteikšanu, valsts nodevas un kancelejas nodevas Jums nav jāmaksā.