TĒMA: Nodokļi

Pašnodarbinātais ienākumus deklarē reizi gadā, VSAOI – reizi ceturksnī

J
jautā:
08. jūnijā, 2018
Lienite

Sveiki! Esmu pašnodarbināta persona. Ja visi gūtie ienākumi nāk personiskajā kontā, tad kā man jāatskaitās par ceturksni?

A
atbild:
12. jūlijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimnieciskās darbības veicējs/pašnodarbinātais uzskaita gan ieņēmumus, gan izdevumus.

Ienākumu no saimnieciskās darbības nosaka kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību, un ienākumam piemēro progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi.

Iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina par gadu, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju sekojošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.

Pēc deklarācijas iesniegšanas 15 dienu laikā samaksā nodokli VID tīmekļvietnē norādītajos valsts budžeta ieņēmumu kontos. Ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, nodokļu maksātājs to var iemaksāt budžetā trijās reizēs – līdz 16. jūnijam, 16. jūlijam un 16. augustam.

Ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī sasniedz minimālās algas apmēru, ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) no ienākumiem, kuri nav mazāki par minimālo algu (430 eiro).

Ar 2018. gada 1. janvāri pašnodarbinātajām personām ir jāveic arī VSAOI pensiju apdrošināšanai 5% apmērā, ja ienākumi mēnesī ir mazāks par 430 eiro. 5% pensijai jāmaksā arī no ienākumiem virs 430 eiro mēnesī.

Obligātās iemaksas var neveikt, kamēr ienākumi no gada sākuma nesasniedz 50 eiro.

VSAOI aprēķina par katru mēnesi un deklarē pašnodarbinātā ziņojumā reizi ceturksnī, un arī samaksā reizi ceturksnī.

Papildu informāciju varat iegūt Valsts ieņēmumu dienestā – materiālos par nodokļu reformu, kā arī sazinoties ar VID.