Mācību atvaļinājuma piešķiršana saskaņā ar noteikto kārtību

J
jautā:
15. maijā, 2018
Gundars

Vai darba devējs var nepiešķirt mācību atvaļinājumu, pamatojot atteikumu ar to, ka mans ieņemamais amats neatbilst studiju programmai?

A
atbild:
17. maijā, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Mācību atvaļinājuma piešķiršanas principus regulē Darba likuma 157. pants, kas paredz, ka darbiniekam, nepārtraucot darbu, ir tiesības mācīties jebkura veida izglītības iestādē.  Saskaņā ar Izglītības likuma 1. panta 7. punktu izglītības iestāde ir valsts, pašvaldību, valsts augstskolu vai citu juridisko vai fizisko personu dibināta iestāde, kuras uzdevums ir īstenot izglītības programmas, vai komercsabiedrība, kurai izglītības programmu īstenošana ir viens no darbības veidiem.

Parasti apmācību kārtība iestādē tiek noteikta iekšējos dokumentos, piemēram, darba līgumā, darba koplīgumā, sociālo garantiju nolikumā u. tml.  Saskaņā ar to darba devējs arī rīkojas gadījumos, kad piešķirams mācību atvaļinājums.

Jums var ieteikt pārliecināties par apmācību kārtības esamību. Ja šāda kārtība nav noteikta, darba devējs var mācību atvaļinājumu nepiešķirt – tā norādīts Darba likuma komentāros.

Obligāti mācību atvaļinājums ir jāpiešķir vienīgi valsts pārbaudījumu kārtošanai un diplomdarba izstrādei.