Riski un regulējums saistībā ar kooperatīva garāžas iegādi

J
jautā:
06. aprīlī, 2018
Dāvis

Rīgā ir ļoti daudz garāžu kooperatīvu, un katrā ir atšķirīgs īpašuma tiesību risinājums. Diemžēl informācija ir ļoti sadrumstalota. No lasītā sapratu, ka, iegādājoties garāžu, it kā var kļūt par boksa īpašnieku (ar piespiedu zemes nomu no kooperatīva vai pašvaldības), nenoteiktas kooperatīva īpašuma domājamās daļas īpašnieku, boksa un zemes īpašnieku (ar nospiedošu nepieciešamību iestāties kooperatīvā). Tā kā plānoju iegādāties garāžu, gribu zināt, ar ko rēķināties, būt drošs, ka iegādājos to, ko vēlos. Vai Rīgas domei ir kādi plāni kopumā uz zemi zem garāžām, respektīvi, vai var gadīties, ka pēc pāris tūkstošu samaksāšanas kooperatīvu vienkārši patriec un manu garāžu nojauc vai zemi, man nezinot, pārdod privātajiem, kas uzliek neadekvātu nomu? Es taču kaut ko nopērku, var gadīties, ka man to atsavina? Otrs jautājums – vai kooperatīvs var ierobežot manas tiesības garāžas lietošanā, ja man pieder tikai bokss vai gan bokss, gan zeme (piemēram, iznomāt, izmantot kā glabātuvi vai darbnīcu)? Vai vispār ir kādas dārziņu un garāžu kooperatīvu darbības sakārtošanas vēsmas?

A
atbild:
10. aprīlī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Jebkurā situācijā ieteicams izvērtēt potenciālā pirkuma priekšmeta – garāžas – juridisko statusu un vēlams saņemt kvalificētu konsultāciju par konkrēto gadījumu. Protams, ideālākais variants – ja garāža reģistrēta zemesgrāmatā uz pārdevēja vārda, nevis kļūt par kooperatīvās sabiedrības biedru ar tiesībām lietot garāžu. Garāžu kooperatīvās sabiedrības biedru tiesības regulē šīs sabiedrības statūti un biedru, valdes pieņemtie lēmumi, tāpēc svarīgi ar tiem iepazīties pirms īpašuma iegūšanas, ja īpašumā tiek iegūtas kooperatīvās sabiedrības pajas vai īpašums, kas atrodas uz kooperatīvajai sabiedrībai piederošas zemes. Ar tiesisku darījumu iegūta īpašuma tiesība, tiesību aktos noteiktā kārtībā nostiprināta zemesgrāmatā, nevar tikt ierobežota, un visos tiesību ierobežošanas gadījumos īpašuma tiesību var aizsargāt tiesā. Par pašvaldības plāniem teritoriju attīstībā iesaku interesēties konkrētajā pašvaldībā.