TĒMA: Mājoklis

Īres maksas paaugstināšanas nosacījumi

J
jautā:
02. martā, 2018
Krišs

Labdien! Jau kādu laiku ir konflikts ar dzīvokļa (kā arī mājas) īpašnieku par īres maksas paaugstināšanu. Īpašnieks korekti sešus mēnešus iepriekš ir atsūtījis brīdinājumu par paaugstināšanu, kā arī finansiālo pamatojumu īres paaugstināšanai. Tomēr līgumā ar īpašnieku ir punkts, kurā ir atrunāta īres paaugstināšana: “Samaksu par katru tekošo mēnesi Izīrētājs var paaugstināt vienreiz gadā. Īres maksas paaugstinājuma aprēķinam par pamatu ņem 5%, bet ne vairāk no kopējiem mājas ekspluatācijas izdevumiem.” Kā būtu pareizi tulkot šo sadaļu – īres maksu var celt reizi gadā par 5%? Vai arī īres maksu aprēķina, par pamatu ņemot 5% no kopējiem mājas izdevumiem? Ja no kopējiem mājas izdevumiem – vai aprēķinā jāiekļauj nolietojums (amortizācija)?

A
atbild:
06. martā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

No iesūtītā jautājuma var saprast, ka puses ir vienojušās vienreiz gadā paaugstināt īres maksu par 5%, bet šis paaugstinājums nedrīkst pārsniegt 5% no mājas kopējiem ekspluatācijas izdevumiem, t.i., gadījumā, ja īres maksas paaugstinājums 5% apmērā ir lielāks par 5% no mājas kopējiem ekspluatācijas izdevumiem, šis īres maksas pieaugums apstājas, sasniedzot 5% mājas kopējo ekspluatācijas izdevumu. Tā kā šīs ir līgumiskas attiecības un līgumā var būt iekļauti arī citi nosacījumi, ieteiktu arī vērsties pie speciālista pēc juridiskās palīdzības.