E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 13926
Lasīšanai: 3 minūtes

Par zemes nomas maksu puses lemj vienojoties

J
jautā:
01. martā, 2018
Vija

Labdien! Sakiet, lūdzu, cik lielā apmērā (maksimālais procentu apmērs) ar 2018. gadu likumdošanā ir noteikta piespiedu zemes nomas maksa zemei zem privātmājas (Jūrmalā). Man ir dalītais īpašums (zemes kopējā nepieciešamā apbūves platība 600 m, tajā skaitā 300 pieder man, bet 300 m piespiedu noma). Līdz šim maksāju 6% no kadastrālās vērtības bez līguma – pēc mutiskas vienošanās. Izlasīju, ka, sākot ar 2018. gadu, saskaņā ar likumdošanu ir noteikta nomas maksa zemei daudzdzīvokļu īpašniekiem un mākslinieku darbnīcu īpašniekiem – maksimāli 5%, bet kā ir situācijā, ja man ir privātmāja? Vai procentu maksimums 5% attiecas arī uz zemi zem privātmājām, un kāds likums to nosaka? Paldies!

A
atbild:
06. martā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” 12. panta 2.¹ daļa paredz: ja uz šā panta otrajā daļā minētās zemes atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, zemes nomas maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties. Ja puses nevar vienoties, zemes gabala nomas maksa privatizētā dzīvokļa un mākslinieka darbnīcas īpašniekam nosakāma:

  • no 2018. gada 1. janvāra – līdz pieciem procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības;
  • no 2019. gada 1. janvāra – līdz četriem procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības;
  • no 2020. gada 1. janvāra – līdz trim procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības.

Tātad minētā tiesību norma attiecas tikai uz daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām.

Dalītā īpašuma pastāvēšana ir noteikta likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 14. pantā. Tā pirmās daļas 1.–4. punktā ir noteikti piespiedu dalītā īpašuma gadījumi, kad dalītais īpašums ir izveidojies vēsturisku notikumu rezultātā un tā rašanās nav atkarīga no iesaistīto pušu gribas. Savukārt Spēkā stāšanās likuma 14. panta pirmās daļas 5. punktā (tas bija spēkā līdz 01.01.2017.) bija paredzēta iespēja veidot dalīto īpašumu, iznomājot zemi un paredzot nomniekam uz tās celt būves kā patstāvīgus īpašuma tiesību objektus, ko sauc par brīvprātīgu dalīto īpašumu.

Ēku un zemes īpašnieki par nomas maksu vienojas, tāpat arī par nomas maksas izmaiņām. Ja nevar vienoties par nomas maksu, abas puses var vērsties tiesā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 80 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU