TĒMA: Nodokļi

Ja iegādes vērtība ir kadastrālā, ieguldījumus neņem vērā

J
jautā:
16. decembrī, 2017
And\'zelika Jur\'evica

Man vecāki uzdāvināja dzīvokli. Dzīvokli kapitāli izremontēju, ieguldīju līdzekļus jaunā santehnikā, nomainīju logus, durvis. Vai, pārdodot šo dzīvokli, varu deklarācijā VID minēt šos tēriņus? Pašlaik VID to neatļauj, balstoties uz to, ka zemesgrāmatā ir ierakstīta kadastrālā vērtība. Iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
10. janvārī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamajā īpašumā veikto ieguldījumu vērtību neņem vērā, ja, nosakot nekustamā īpašuma iegādes vērtību, izmantota aktuālā nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība nekustamā īpašuma atsavināšanas gadā. Nodokļa piemērošana dažādās situācijās ir noteikta likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

Pārdodot nekustamo īpašumu, no gūtā ienākuma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Nodokļa likme 2017. gadā bija 15% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.

Valsts ieņēmumu dienesta informācijā par nodokļu izmaiņām paskaidrots: ar 2018. gada 1. janvāri ienākumiem no kapitāla pieauguma piemēro nodokļa likmi 20% apmērā. Ja darījumi būs uzsākti, bet nebūs pabeigti līdz 2017.gada 31.decembrim, tiem piemēros IIN likmi 15% apmērā.

2017. gadā deklarācijas par ienākumu no kapitāla iesniegšanas termiņš bija atkarīgs no mēnesī gūtā ienākumu apmēra. Ar 2018. gadu deklarācijas par ienākumiem no kapitāla pieauguma ir jāiesniedz retāk: tas atkarīgs no mēnesī gūtā ienākuma apmēra no darījumiem ar kapitāla aktīviem.

Nosakot deklarācijas iesniegšanas termiņu, tiek vērtēts ceturksnī gūto ienākumu apmērs:

  • pārsniedz 1000 euro – deklarācija par ienākumu no kapitāla jāiesniedz līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam;
  • nepārsniedz 1000 euro – deklarācija jāiesniedz līdz nākamā gada 15. janvārim.