TĒMA: Mājoklis

Īrniekam jāmaksā pilna apsaimniekošanas maksa

J
jautā:
24. oktobrī, 2016
Aina

Labdien! Īrēju dzīvokli pašvaldības mājā, kurā vairāk kā puse ir privatizēti dzīvokļi, vai man papildus īres maksai ir jāmaksā arī apsaimniekošanas maksa tādā pat apmērā, kā to dara dzīvokļa īpašnieki?

A
atbild:
24. novembrī, 2016
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. pants. Dzīvokļa īres maksa un obligātie maksājumi:

“/../ Dzīvojamās telpas īres maksu veido:

1) dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumu daļa, kas ir proporcionāla attiecīgās izīrētās dzīvojamās telpas platībai, un

2) peļņa.

Apsaimniekošanas izdevumi sastāv no:

1) dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem izdevumiem (mājas sanitārā kopšana, tehniskā uzturēšana, pārvaldes un apkalpojošā personāla uzturēšana);

2) normatīvajos aktos noteiktā dzīvojamās mājas nolietojuma (amortizācijas) atskaitījuma ēkas atjaunošanai.

Ministru kabinets izdod noteikumus par metodiku, pēc kādas aprēķināmi šā panta trešajā daļā minētie apsaimniekošanas izdevumi.

Papildus īres maksai proporcionāli izīrētās dzīvojamās telpas platībai maksājami šādi obligātie maksājumi:

1) likumā noteiktais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums;

2) dzīvokļa vai dzīvojamās mājas īpašnieka (valdītāja) un zemes īpašnieka noslēgtajā zemes nomas līgumā noteiktā zemes nomas maksa, ja izīrētā dzīvojamā telpa ir mājā, kas atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes (turpmāk — zemes nomas maksa)./../”

Likuma 11.1 pantā iekļauta šāda norma:

“Ja dzīvojamā telpa tiek izīrēta personai, kurai pašvaldības pienākums ir sniegt likumā noteiktajā kārtībā palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, attiecīgās pašvaldības dome var noteikt zemāku īres maksu, samazinot dzīvojamās telpas apsaimniekošanas izdevumus un neiekļaujot tajā peļņu.”

Tātad – ja pašvaldība nav īpaši lēmusi, ka Jums pienākas kādi atvieglojumi saistībā ar maksājumiem par mājokli, apsaimniekošanas maksa ir jāmaksā pilnā apmērā. Šeit jāpiebilst, ka mājas apsaimniekošanas pakalpojumus vienādi saņem gan dzīvokļu īpašnieki, gan īrnieki.