Kāpēc man, nododot ekspluatācijā nelielu privātmāju, būvvalde obligāti pieprasa energoefektivitātes auditu? Kāds tam ir ekonomiskais vai sabiedriskā labuma pamatojums? Galu galā, tā ir mana privāta māja un mani privāti izdevumi. Vai šeit nav saskatāma vienas asociācijas lobistu ielobēta likuma norma, lai nodrošinātu šiem auditoriem regulārus ienākumus?
Šāds pienākums izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2010/31/ES (2010. gada 19. maijs) par ēku energoefektivitāti (turpmāk – Direktīva), kas ir pārņemta Ēku energoefektivitātes likumā. Mērķis – sekmēt ēku energoefektivitātes uzlabošanu Eiropas Savienībā, ņemot vērā āra klimatiskos apstākļus un vietējās īpatnības, kā arī prasības attiecībā uz telpu mikroklimatu un rentabilitāti.
Atbilstoši Direktīvas 4. pantam dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka ēkām vai ēkas daļām tiek noteiktas minimālās energoefektivitātes prasības, lai sasniegtu izmaksu ziņā optimālu līmeni. Attiecīgi - Ēku energoefektivitātes likuma 7. pants nosaka, kad ir veicama ēkas energosertifikācija:
Vienlaikus ir noteikts, ka ekspluatējamas ēkas energosertifikācija nav jāveic, lai pārdotu, izīrētu vai iznomātu to ēkas daļu, kurai nav individuāla energonesēja vai siltumenerģijas uzskaites.
Vienlaikus Direktīvas 4. panta otrā daļa nosaka izņēmumus, kad var nepiemērot minimālās energoefektivitātes prasības, proti, ēku kategorijas ir šādas:
Ņemot vērā iepriekš Direktīvā ietvertos izņēmuma gadījumus, kad var tikt neveikta energosertifikācija, Ēku energoefektivitātes likuma 3. panta 2. daļa paredz, ka likuma prasības nepiemēro ēkām:
Ar Direktīvas tekstu ir iespējams iepazīties interneta vietnē šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!