Dienesta pienākumu veikšana, glābjot iedzīvotāju dzīvības kara apstākļos, liek Ukrainas Valsts ārkārtējo situāciju dienesta nodarbinātajiem sastapties ar ārkārtēju fizisko un emocionālo stresu. Ņemot vērā ārkārtējo situāciju, kara norisi un resursu trūkumu, Ukrainā nav iespējams nodrošināt amatpersonām psiholoģisku atbalstu, lai atjaunotu emocionālo līdzsvaru un spējas pildīt dienesta pienākumus.
Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts robežsardze un Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centrs ir raduši iespēju piešķirt 20 vietas Ukrainas Valsts ārkārtējo situāciju dienesta amatpersonām psiholoģiskā atbalsta kursā, kuru plānots sniegt 2025. gada septembrī.
Tāpat MK uzklausīja atbildīgo ministriju informatīvo ziņojumu “Par aktuālo situāciju atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem”, kurā apkopoti dati par Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu 2025. gadā.
Vidēji katru mēnesi Latvijā no jauna reģistrējas nedaudz virs 500 Ukrainas civiliedzīvotāju. 2025. gada 1. jūlijā Fizisko personu reģistrā bija iekļauti 31 932 Ukrainas civiliedzīvotāju, kuriem ir noteikts Latvijas pagaidu aizsardzības statuss, no tiem 60% sieviešu un 40% vīriešu. 70% ir vecumā no 17 līdz 64 gadiem, 7% ir vecumā virs 65 gadiem, bet 23% ir nepilngadīgas personas vecumā līdz 17 gadiem. Kopš kara sākuma pagaidu aizsardzības statuss anulēts 26 891 personai.
Jau ziņots, ka šā gada 13. jūnijā Eiropas Savienības Tieslietu un iekšlietu ministru padomē tika panākta vienošanās lēmumu par pagaidu aizsardzības mehānismu no Krievijas uzsāktā kara Ukrainā bēgošajām personām pagarināt līdz 2027. gada 4. martam.
Iekšlietu ministrija ir uzsākusi darbu pie pasākumu plāna Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam Latvijas Republikā 2026. gadam izstrādes. Atbildīgajām nozaru ministrijām ir izsūtīts pieprasījums iesniegt priekšlikumus atbalsta pasākumiem un to īstenošanai indikatīvi nepieciešamajam finansējumam.