Zemgales delegācija viesojās Reikjavikā, lai stiprinātu Zemgales plānošanas reģiona un Islandes Inovāciju nedēļas organizatoru (darbinieku) kapacitāti inovāciju jomā, veicinātu izpratni un gūtu pieredzi inovāciju pasākumu organizēšanā, kā arī izzinātu labo praksi sadarbībā ar jaunuzņēmējiem.
Vizītes laikā iepazīta nevalstiskā organizācija “KLAK - Icelandic Startups”, kas ir galvenais inovāciju atbalsts jaunuzņēmējiem un vadošais uzņēmēju kopienas veidotājs Islandē. Organizācija konsultē uzņēmējus par investoru piesaisti, rīko ideju hakatonus, nodrošina mentoringu un finansējuma piesaisti perspektīvākajiem jaunuzņēmumiem. Tāpat apmeklēti vairāki inovatīvie Islandes uzņēmumi. Starp tiem lielākais spēļu izstrādātājs Islandē “CCPGames”, āra apģērbu ražotājs “66 North”, kura ražotnes sastopamas arī Latvijā. Apskatīta arī ģeotermālā spēkstacija “Carbfix” un kāds ģimenes uzņēmums, kas ar siltumnīcā audzētiem tomātiem apgādā islandiešus visu gadu.
Pateicoties šim braucienam iegūtas zināšanas par starptautisku inovāciju pasākumu plānošanu un īstenošanu, nākotnē palīdzēs domāt par līdzīgiem inovāciju pasākumiem Zemgalē. Ņemot vērā, ka plānošanas reģions īsteno dažādus projektus, šis ir nozīmīgs solis, lai stiprinātu Zemgales reģiona un Islandes partneru sadarbības iespējas nākotnē. Izveidoti jauni kontakti ar Islandes inovāciju jomas pārstāvjiem gan valsts, gan privātajā sektorā.
Brauciena dalībnieki atzina, ka redzētais ļāvis iedvesmoties un meklēt inovatīvus risinājumus dažādās nozarēs, īpaši tūrisma un uzņēmējdarbības jomā. Kā norāda Zemgale plānošanas reģiona projektu vadītāja Sandra Grigorjeva: “Kaut arī Islande ar savu savdabīgo ģeoloģisko uzbūvi (vulkāni, ledāji, geizeri) ir nesalīdzināma ar Latviju, tomēr, jo atšķirīgāki esam, jo vairāk varam viens no otra mācīties. Latvija lepojas ar bagātu vēsturi un kultūru, Islande piesaista ar neparastu dabu un ekotūrismu. Islandes pieredze digitālo rīku izmantošanā tūrisma pakalpojumu sniegšanā un personalizētā tūrisma piedāvājumos var būt vērtīga pieredze arī Zemgalei.” Islandes uzņēmējdarbības vide ir dinamiskāka, ar spēcīgu uzsvaru uz inovācijām un ilgtspējību. Varam mācīties no Islandes pieredzes klasteru veidošanā, jaunuzņēmumu atbalstīšanā un ilgtspējīgu biznesa modeļu ieviešanā. Piemēram, Islandes uzņēmumi aktīvi iesaistās atjaunojamās enerģijas izmantošanā un aprites ekonomikas principu ieviešanā, ieskicē Grigorjeva.
Savukārt jau decembra sākuma plānots, ka Islandes partneri viesosies Latvijā un iepazīs inovatīvākos uzņēmumus Zemgales reģionā, kā arī iepazīs uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas Latvijā. Tāpat paredzēts Islandes partnerus iepazīstināt ar zināmākajiem korporatīvo pasākumu organizatoriem Latvijā, kā arī apspriest jaunas projektu idejas turpmākai sadarbībai.
Iniciatīva tiek īstenota EEZ grantu Divpusējās sadarbības fonda ietvaros.