DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Latvija nodod Lietuvai HELCOM prezidentūru

2024. gada 27. jūnijā, atzīmējot Baltijas jūras reģiona jūras vides aizsardzības konvencijas pārvaldes organizācijas jeb Helsinku komisijas (HELCOM) prezidentūras maiņu, Latvija īpašā pasākumā Lietuvā simboliski nodos HELCOM priekšsēdētāja pienākumus Lietuvai. Prezidentūra starp HELCOM dalībvalstīm mainās ik pēc diviem gadiem alfabētiskā secībā. Latvija prezidentūras pienākumus HELCOM veic no 2022.gada 1.jūlija līdz 2024.gada 30.jūnijam, savukārt Lietuva tos turpinās no 2024.gada 1.jūlija līdz 2026.gada 30.jūnijam.

“Esam gandarīti par Latvijas paveikto HELCOM prezidentūras laikā, paldies kolēģiem par padarīto darbu. Mēs esam priecīgi nodot šo atbildīgo uzdevumu Lietuvai, uzsverot mūsu ilgtermiņa apņemšanos veicināt Baltijas jūras drošību un ilgtspējīgu attīstību. Lai mūsu kopīgais darbs pie rīcības plāna ieviešanas, t.sk. īstenot stingrus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas pasākumus Baltijas jūrā turpinās,” uzsver vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa.

Simbolisko HELCOM atslēgu nākamajam HELCOM priekšsēdētājam pasniegs līdzšinējā  priekšsēdētāja Evija Šmite, Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece, Zvejas kontroles departamenta direktore.

Evija Šmite uzsver Latvijas un Lietuvas prezidentūru prioritāšu nepārtrauktību un turpināšanos, lai nodrošinātu, ka HELCOM ir labi funkcionējoša reģionāla organizācija, kas spēj darboties arī neparedzētos un force majeure apstākļos. Tā bija viena no Latvijas prezidentūras prioritātēm un norisinājās uz pašreizējā ģeopolitiskā saspīlējuma fona.

"Neraugoties uz ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, darbs pie Latvijas prezidentūras prioritātēm HELCOM noritējis efektīvi, lai īstenotu galvenos mērķus Baltijas jūras vides aizsardzībā. HELCOM darbs ir turpinājies un sasniegti vairāki svarīgi atskaites punkti, piemēram, apstiprināta HELCOM jaunā organizatoriskā struktūra, kā arī ir pabeigts un publicēts Baltijas jūras vides stāvokļa trešais visaptverošais novērtējums (HOLAS 3)" uzsver Šmite.

"Šis pavasaris ir bijis arī neaizmirstams Latvijas prezidentūras kulminācijas laiks, kas vainagojās ar 25. aprīlī notikušo ministru sanāksmi par Baltijas jūras vidi un tai sekojošām HELCOM 50. gadadienas svinībām, kas  pievērsa uzmanību HELCOM un mūsu kopīgajam darbam piecdesmit gadu garumā. Šajā īpašajā jubilejas gadā ir vērtīgi atgādināt, ka HELCOM nodibināšana pirms vairākiem gadu desmitiem bija nozīmīgs solis , lai aizsargātu mūsu unikālo un saudzējamo jūru,"  turpina E. Šmite.

"Tas ir gods un privilēģija uzņemties atbildību par HELCOM vadību laikā, kad Baltijas jūras vides aizsardzībai ir jābūt prioritātei visās darba kārtībās," norāda Lietuvas Republikas Vides ministrijas Piesārņojuma novēršanas politikas grupas vadītājs un nākamais HELCOM priekšsēdētājs Vitālijs Auglis (Vitalijus Auglys).

V. Auglis trīsdesmit gadus ir strādājis valsts un vides sektorā, kā arī viņam ir plaša pieredze starptautiskajā sadarbībā, tostarp Eiropas Savienības un Baltijas reģionā.

Apsverot nākamās Lietuvas prezidentūras prioritātes, viņš norāda: "Ģeopolitiskie izaicinājumi Baltijas jūras reģionā un politiskā spriedze starp valstīm var ietekmēt vides aktivitātes un jūras drošību. Tāpēc viena no Lietuvas prezidentūras galvenajām prioritātēm ir stiprināt HELCOM lomu šo izaicinājumu kontekstā."

"Vēl viena prioritāra joma ir līdzsvara meklēšana starp vides aizsardzību un zilo ekonomiku, jo tā var pārvarēt pašreizējos trūkumus jūras, piekrastes un ūdens ekosistēmu pārvaldībā un kļūt par nozīmīgu daļu no ekonomisko, sociālo un vides vajadzību salāgošanas. Tāpat, Lietuvas prezidentūras laikā vēlamies stiprināt dialogu un iesaistīt sabiedrību lēmumu pieņemšanā," norāda V. Auglis.

Par HELCOM priekšsēdētāja vietnieku ir izraudzīts Tomas Želvys, kuram ir pieredze arī privātajā sektorā, kā arī Vides aizsardzības aģentūrā, bet lielāko profesionālās karjeras daļu ir strādājis Lietuvas Republikas Vides ministrijā kā galvenais speciālists un vecākais padomnieks ūdens un zemes dzīļu jautājumos Piesārņojuma novēršanas politikas grupā.

Lasiet vairāk par Lietuvas prioritātēm HELCOM 2024.–2026

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI