DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. maijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Rīgas pašvaldība sākusi koku un krūmu laistīšanu

Rīgas pašvaldība ir sākusi ielu apstādījumos augošo koku laistīšanu. Pašlaik pirmo reizi ir aplieti visi paredzētie koki un krūmi, un, ņemot vērā sauso un silto laiku, ir sākta atkārtota liešana.

Pirms laistīšanas sākuma tika noteikts augsnes mitrums koku un krūmu apdobēs, lai varētu precizēt laistīšanas sākumu. Turpmākā laistīšana plānojas atkarībā no laika apstākļiem, vidēji ik pa divām vai trim nedēļām.

Šogad jauno kokaugu laistīšanas tiek sadalīta divās daļās – koki un krūmi.

Pārsvarā tiks laistīti pēdējos trīs gados stādītie koki un arī vecāki koki, kuriem nepieciešams uzlabot augšanas apstākļus. Kopumā sezonā paredzēts laistīt 2236 kokus. Laistīšana paredzēta vidēji divas reizes mēnesī, atkarībā no laika apstākļiem.

Koku laistīšanas veids tiek izvēlēts un pielāgots atbilstoši koku atrašanās vietai un laistīšanas iespējām. Ņemot vērā koku kopšanas praksi vasarā un auto plūsmas blīvumu, koku laistīšana tiek veikta vakaros un naktīs.

Šogad koku laistīšana tika sākta 7. maijā ar posmiem, kur koki visvairāk cieš no pilsētas kaitīgajiem apstākļiem – Brīvības gatvē, pilsētas centrā, Krasta ielā, Anniņmuižas bulvārī.

Koku laistīšanā ir iekļautas sekojošās apkaimes – Avoti, Āgenskalns, Bieriņi, Bolderāja, Centrs, Čiekurkalns, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jugla, Ķīpsala, Latgale, Mežaparks, Pleskodāle, Pļavnieki, Purvciems, Sarkandaugava, Skanste, Šķirotava, Teika, Vecāķi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziepniekkalns, Zolitūde.

Veicot jauno koku apskati dabā, tika konstatētas zema vitalitāte diviem kokiem A. Čaka ielā, posmā pie Ērgļu ielas, brauktuves vidus zonā. Ņemot vērā skaudros koku augšanas apstākļus, nereti šādās vietās, stresa ietekmēti, koki saplaukst vēlāk. Šī iemesla dēļ tika nolemts veikt atkārtotu koku pārbaudi un maijā ir pieņemts lēmums par minēto divu koku nociršanu. Kokiem ir uzliktas brīdinošās lentes un darbu veicēji tos nocirtīs iespējami ātrākā laikā. Koku atjaunošana un jaunu iestādīšana plānojas nākamā stādīšanas projekta ietvaros. Šajā sezonā tāpat tiek veikta jauno koku, kuri ir gājuši bojā, uzskaite, lai varētu veikt to atjaunošanu turpmākajā stādīšanā.

Praksē ir pierādījies, ka vienmēr ir kokaugu procents, kuri aiziet bojā pirmajā vai otrajā augšanas gadā dažādu faktoru ietekmē – stādu kvalitāte, augsnes piemērotība dotajai sugai, kaitīgo apstākļu īpatsvars (sāls ietekme, izplūdes gāzes, būvniecības darbi koku sakņu aizsargzonās). Kā negatīvo pastiprinošo apstākli jaunajiem kokaugiem var minēt arī kailsalu un agrās pavasara salnas.

Savukārt krūmu laistīšana galvaspilsētā sākta jau no 13. aprīļa.  Kopumā plānots laistīt  2023. gadā stādītos krūmus 1250 kvadrātmetru apjomā. Darbi norisinās - Āgenskalnā, Daugavgrīvā, Grīziņkalnā, Latgalē, Purvciemā un Teikā. Šogad lielāko daļu darbu sastāda Austrumu maģistrāles ietvaros stādītie krūmi.

Ielas puķu podu, vāžu, kastu un parkletu uzturēšanu nodrošina SIA “Rīgas meži”. Sausajā laikā viena no prioritātēm ir visu stādījumu (puķu dobju t.sk. jaunveidoto dobju, apstādījumu un jauno koku) laistīšana. Ņemot vērā plašās teritorijas, laistīšana notiek katru dienu. Šogad “Rīgas mežu ”dārzos un parkos kopumā ir 30 puķu dobes un 20 dažādas kompozīcijas, kuras jākopj un intensīvi jālaista.

Vismaz reizi nedēļā, atkarībā no gaisa temperatūras, tiek laistīti ilggadīgie stādījumi. Atsevišķās vietās ap jauniestādītajiem kokiem ir aplikti laistāmie maisi. Tāpat ir teritorijas, kurām ir sarežģītāka piekļuve (piemēram, ielu sadalošās joslās), tās tiek laistītas ļoti agrās rīta stundās. Šis Rīgas dārzos un parkos ir pats intensīvākais darba periods. Vienlaikus tiek veidotas vasaras puķu dobes, notiek stādījumu laistīšana, vietām tiek pļauts zāliens.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI