DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. decembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Notikusi Bērnu lietu sadarbības padomes sēde

Ir nepieciešams veicināt pusaudžu prasmes veidot drošas un cieņpilnas  attiecības, kā arī samazināt nepilngadīgo grūtniecību skaitu. Tādēļ Veselības ministrijai sadarbībā ar Labklājības ministriju, piesaistot arī LPS un NVO,  jāturpina darbs pie noteiktu kritēriju izstrādes personu lokam, kuras atbilst sociālā riska grupai, lai varētu saņemt valsts apmaksātu kontracepciju. Vienlaikus VM, IZM un LM sadarbībā ar VARAM, LPS un NVO ir jāturpina darbs pie jautājuma par higiēnas preču pieejamību bērniem un jauniešiem.

Pie šādiem secinājumiem nonāca Bērnu lietu sadarbības padomes sēde, kas trešdien, 20. decembrī, notika labklājības ministra Ulda Auguļa vadībā. Sēdē piedalījās arī izglītības un zinātnes ministre Anda Čaksa, kultūras, iekšlietu, veselības, iekšlietu un tieslietu ministriju amatpersonas un citi nevalstisko organizāciju eksperti.

Labklājības ministrs Uldis Augulis: ”Valsts iestādēm ir jāspēj koordinēti darboties un kopā ar nevalstisko sektoru efektīvi reaģēt uz mūsdienu diktētām pārmaiņām bērnu un jauniešu sociālajā dzīvē, sākot no bulinga atpazīšanas un izskaušanas skolās un beidzot ar izmaiņām mācību saturā ,tai skaitā aktualizējot seksuālās un reproduktīvās izglītības jautājumus. “

Nepieciešams stiprināt nevalstiskā sektora lomu darbā ar bērniem, pusaudžiem un viņu vecākiem sabiedrības veselības, tai skaitā seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. Rekomendēts izstrādāt starpnozaru algoritmus nepilngadīgo grūtniecību gadījumu vadībai – atbalstam ģimenēm un nepilngadīgām personām neplānotas grūtniecības gadījumā, kā arī vadlīnijas izglītības iestādēm. Turklāt nepieciešams pilnveidot mācību saturu, pārskatot un stiprinot veselības, tai skaitā seksuālās un reproduktīvās, izglītības jautājumus, jo 2023. gadā veiktā pētījuma ietvaros secināts, ka jauniešu vidū zināšanas par to ir ļoti zemas.

Apspriežot jautājumu par pakalpojumiem bērniem, kuriem ir izveidojusies atkarība no apreibinošām vielām vai procesiem, tika nolemts, ka Labklājības ministrija sadarbībā ar Veselības, Iekšlietu, Tieslietu ministrijām, Latvijas Pašvaldību savienību un nevalstiskām organizācijām gatavos informatīvu materiālu par bērnu narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu atkarības obligātās ārstēšanas un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību institucionālā vidē. Pamatojoties uz iegūtajiem secinājumiem,  ir jāsagatavo un jāiesniedz priekšlikumi 2025.gada budžeta sagatavošanas procesā. Veselības ministrijai un Labklājības ministrijai turpināt uzsāktās aktivitātes, lai piesaistītu šīs problēmas risināšanā jaunus sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējus.

 

Sēdē tika spriests arī par KiVa – profilakses un intervences programmas bulinga izplatības mazināšanai skolu vidē pielietošanu Latvijā. Šī programma ir izstrādāta Somijā, un šobrīd ieviesta kopumā 20 valstīs. Bulings ir kaitnieciska uzvedība un pazemojoša attieksme, kas ir atkārtota un vērsta pret relatīvi bezpalīdzīgu vai vājāku personu. Tā bieži ir izplatīta skolās jauniešu vidē. Tika nolemts atbalstīt KiVa programmā iesaistīto skolu tīkla paplašināšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI