DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Centrs “Marta” atzīmē 25 gadu jubileju

5. maijā aprit 25 gadi, kopš izveidots centrs “Marta”. Pa šo laiku no nelielas entuziastu grupas tas ir kļuvis par vadošo sieviešu tiesību aizstāvības organizāciju Latvijā, nenogurstoši gādājot par to, lai mūsu valstī sievietēm būtu cieņpilna, droša un patiesi līdztiesīga vide.

Centrs “Marta” tika dibināts, iedvesmojoties no Somijas Zviedru  sieviešu organizācijas “Marta”, un sākotnēji piedāvāja praktiskas zināšanas un atbalstu sievietēm. Pirms katrām vēlēšanām tika īstenota sabiedriskā iniciatīva “Balso par sievieti!”, rosinot sieviešu līdzdalību politiskajā dzīvē.

Laika gaitā biedrības darbības loks paplašinājās – organizācija kļuva par vienu no pirmajām skaļajām balsīm pret vardarbību un cilvēktirdzniecību Latvijā. Tika organizēti piketi, lobētas izmaiņas likumos, attīstīstīti ilgtspējīgi kvalitatīvi pakalpojumi cietušajiem un veidotas informatīvās kampaņas. Spēcīgs pavērsiena punkts bija dokumentālā filma “NeStāstāmie stāsti”, kas pirmo reizi publiski izgaismoja cilvēku tirdzniecības upuru pieredzes Latvijā.

Šobrīd centrs “Marta” sniedz profesionālu rehabilitāciju vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušām pieaugušām personām. Piemēram, 2024. gadā dažāda veida palīdzību saņēma 790 cilvēki Latvijā.

Stāsta centra “Marta” vadītāja Iluta LĀCE: “Protams, mums svarīgs ir ikviens gadījums, kad izdevies glābt vardarbības vai cilvēktirdzniecības upurus, palīdzēt viņiem veidot cieņpilnas dzīves. Tomēr par galveno panākumu uzskatu to, ka izdevies panākt sistēmiskas izmaiņas – gan likumos, gan cilvēku prātos. Ja pirms 25 gadiem mēs daudzu uztverē bijām tikai savādnieču grupiņa, jo “viss taču ir kārtībā”, tad šodien sabiedrībā ir izveidojusies izpratne par to, ka vardarbība ģimenē, seksuālā ekspluatācija, nevienlīdzīga, diskriminējoša attieksme ir nosodāmas un apkarojamas. Šīs izpratnes un atbilstošas normatīvās bāzes veidošanā ir milzīgs centra “Marta” ieguldījums. Tāpēc šobrīd ar savu pieredzi dalāmies, palīdzot sieviešu organizācijām, valsts un pašvaldību institūcijām citās valstīs.”

Svarīga loma biedrības darbā ir prevencijai – tiek veidotas un īstenotas programmas jauniešiem, kas palīdz attīstīt emocionālo inteliģenci, atpazīt vardarbību un veidot izpratni par cieņpilnām attiecībām. Tiek izstrādātas metodoloģijas un organizētas mācības dažādu jomu speciālistiem, lai viņi izprastu dzimumu diskrimināciju un tādejādi sekmētu līdztiesību.

Ccentrs “Marta” ir atzīts partneris arī starptautiskā mērogā, piemēram, sadarbojas ar ANO un ES institūcijām, kā arī ar citu ārvalstu ekspertiem, sniedzot ieguldījumu likumu bāzes un cilvēktiesību attīstībā Eiropā un ārpus tās.

Centram “Marta” ir trīs pārstāvniecības Latvijā – Rīgā, Liepājā (kopš 2017. gada) un Rēzeknē (kopš 2020. gada). Šogad plānots izveidot pārstāvniecību Ukrainā, Kijivā, lai vēl efektīvāk varētu turpināt uzsāktās atbalsta programmas karā cietušajām sievietēm un bērniem.

Jubilejas pasākums notiks 2025. gada 5. maijā Rīgā, Benjamiņu namā (Krišjāņa Barona ielā 12). Ierašanās no plkst. 16.00, oficiālā daļa – plkst. 16.30.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI