DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Lai mazinātu cigarešu izsmēķu nonākšanu dabā, sabiedrībai skaidros lietusūdens notekās izmesto izsmēķu ietekmi uz vidi

Lai sekmētu sabiedrības izpratni par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem, “Zaļā josta” sadarbībā ar “Philip Morris Latvia” projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros izstrādājusi izglītojošu video, liekot no malas paraudzīties uz smēķētāju aplamo rīcību, izmetot cigarešu izsmēķi lietusūdens notekā. Nereti smēķētāji neapzinās, ka notekās izmestie izsmēķi kopā ar lietus ūdeni nonāk dabā un tuvējās ūdenstilpnēs. Cigaretes filtrs satur plastmasu un, iemests notekā vai nomests uz ielas, tas ir kaitīgs apkārtējai videi.

Lai uzskatāmi parādītu, cik kliedzoši aplama rīcība ir izmest izsmēķi lietusūdens notekā, projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros tapis īss video. Tajā akcentēts salīdzinājums, ka notekā izmests izsmēķis pēc savas būtības ir tas pats, kas dabā izmesta cita plastmasas vienība – piemēram, plastmasas glāze. Video ir skatāms “Zaļā josta” Youtube kontā: https://youtu.be/0rcsVQX9VMw

Kā liecina “Zaļā josta” pērn veiktā eksperimenta rezultāti, Rīgā gandrīz katrs desmitais izsmēķis tiek nomests zemē, nonāk kanalizācijā vai lietusūdens notekā. Sadzīves kanalizācijā noskalotie izsmēķi sūkņu staciju iekārtu iedarbībā sairst mikroplastmasas šķiedrās, turklāt to sastāvā esošās indīgās vielas apdraud labo mikroorganismu stāvokli un veiktspēju bioloģiskās attīrīšanas iekārtās. Savukārt pilsētvidē izvietotās lietusūdens notekas lielākoties ir tieši saistītas ar tuvējām ūdenstilpnēm. Tas nozīmē - lietusūdens noteku sastāvs netiek filtrēts vai attīrīts – notekās izmestie atkritumi un cigarešu filtri kopā ar lietus ūdeni tiek izvadīti dabā.

“2023. gada vasarā projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros sadarbībā ar Rīgas pašvaldību un SIA “Rīgas ūdens” tika izraudzītas 5 lietusūdens notekas dažādās vietās Rīgas centrālajā daļā – līdzās automašīnu stāvvietai, pie tirdzniecības centra ieejas, starp valsts nozīmes iestādēm un atpūtas vietām, kā arī pie īpaši kupli apmeklētām kafejnīcām un klubiem. Eksperimenta veikšanai lietusūdens notekās tika uzstādīti speciāli sieti, kas filtrēja smalkos atkritumus. Izraudzītajās lietusūdens notekās ik nedēļu bija vērojami vidēji 44 izsmēķi katrā, turklāt līdzās cigarešu izsmēķiem konstatēti arī dažādi videi kaitīgu preču atkritumi, piemēram, elektroniskās cigaretes, izlietotas baterijas un izdegušas spuldzes, kā arī vienreizlietojamie trauki un iesaiņojuma materiāli. Kopumā eksperimentālajās notekās mēneša garumā nonācis 871 izsmēķis,” novērojumos dalās projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” vadītāja Laima Kubliņa.

Kopumā Rīgā sabiedriskās vietās ir izveidotas 17 968 lietusūdens notekas, kas atrodas Rīgas domes Satiksmes departamenta pārziņā. Tādējādi, attiecinot eksperimenta rezultātus uz visu galvaspilsētu, var pieņemt, ka ik mēnesi šajās lietusūdens notekās nonāk 3’126’432  cigarešu izsmēķu. Tas ir 104’214 izsmēķi dienā tikai galvaspilsētā vien, kas nonāk dabā, piesārņojot vidi ar kaitīgām vielām un mikroplastmasu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI