DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. septembrī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna ANO Pārtikas sistēmu samitā

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Vēlos apsveikt ANO ģenerālsekretāru Gutērreša kungu ar veiksmīgi noorganizēto galotņu tikšanos. Cēls mērķis ar labiem darbiem pareizajā brīdī.

Starptautiskas valstu vadītāju sanāksmes pašas par sevi nespēj mainīt pasauli. Mēģināsim darīt visu, kas mūsu spēkos, lai šis samits tāds nebūtu un mūsu aicinājums rīkoties tiktu sadzirdēts.

Jautājumi, kas skar tik sarežģītu tematu kā pārtika, nav viegli risināmi. Kļūdas pārtikas ražošanas sistēmu darbībā var nopietni kaitēt pārtikas kvalitātei, mūsu visu un planētas veselībai. Nevienam nav šaubu, ka atbildība ir jāuzņemas visiem kopā.

Latvija ir pilnībā gatava piedalīties ANO kopīgi izvirzīto mērķu sasniegšanā. Tas attiecas arī uz Agenda2030 programmu. Tādēļ, organizējot Latvijā diskusiju par šiem tematiem pirms paša samita norises, es izlēmu personīgi iesaistīties šajā procesā.

Pēdējās desmitgadēs Latvijai ir izdevies veiksmīgi reformēt lauksaimniecības nozari un iekļauties pasaules mēroga pārtikas ražošanas ķēdēs. Šobrīd mēs esam gatavi savu pieredzi nodot arī tālāk. Līdzsvarota lauksaimnieciskā darbība ir Latvijas attīstības sadarbības programmu prioritāte jau ilgu laiku.

Par spīti tam ne uz visiem jautājumiem mums jau ir savas atbildes. Ļaujiet, lūdzu, man minēt dažus no tiem!

Kādai ir jābūt zemkopības nozares struktūrai un kur ir pareizais līdzsvars starp lielām rūpnieciska mēroga saimniecībām un mazajiem ražotājiem?

Kāda zemkopības nozares struktūra ir vispiemērotākā mūsu sabiedrībai un ko sabiedrība sagaida no tās?

Vai mums ir skaidrs, kā mēs mūsdienās izprotam lauksaimniecisko darbību? Kā ir ar lauksaimnieciskās darbības sociālajiem un kultūras aspektiem, kas ir daļa no mūsu nacionālās identitātes un pieder pie noteikta dzīvesveida, ko piekopjam?

Kā ar bioloģisko daudzveidību, kas rūk ar katru gadu? Vai varam izskaust badu un panākt, ka lauksaimniekiem ir pienācīgi ienākumi, bet patērētāji var baudīt produktus par pieņemamām cenām, kā arī netiek grauta un tiek atjaunota bioloģiskā daudzveidība?

Kā valstu politika un daudzpusējais dialogs starp valstīm atbalstīs bioloģisko lauksaimniecību, pēc kuras izstrādājumiem pieprasījums aug līdz ar skaidrāku izpratni par vides un veselības nozīmi?

Valstu vadītāji ir šeit pulcējušies, lai atklāti un padziļināti diskutētu par šiem jautājumiem. Nevajag baidīties paralēli iespējām runāt arī par varbūtējiem riskiem.

Lai šis samits kļūst par pamatu daudz intensīvākai starpvalstu sadarbībai un padara ANO darbu vēl koncentrētāku!

Paldies!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI