Aicinām jutīgo iedzīvotāju grupām sekot līdzi gaisa kvalitātes indeksa (GKI) ietekmei uz veselību https://videscentrs.lvgmc.lv/lapas/gaisa_kvalitates_indekss. Ja rodas tādi simptomi kā iekaisušas acis, klepus vai iekaisis kakls, apsveriet samazināt intensīvas āra aktivitātes. Jutīgo iedzīvotāju grupām jāapsver iespēja samazināt fiziskās aktivitātes, sevišķi brīvā dabā, īpaši, ja rodas simptomi.
Paaugstināta PM2,5 piesārņojuma dēļ Latvijā GKI, jau sākot ar 20.02.2021., novērtējams kā slikts, bet sestdien Rīgā un no svētdienas Latvijas rietumdaļā – pat ļoti slikts. Zemāk redzamais valsts tīkla staciju PM2,5 un PM10 diennakts vidējo vērtību grafiskais attēlojums uz gaisa kvalitātes indeksa novērtējuma robežvērtībām, papildināts ar Valsts vides dienesta datiem.
Sliktās gaisa kvalitātes iemesls: Latvijā esošie laika apstākļi neveicina gaisa masu vertikālo sajaukšanos un palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu. Iemels tam ir gaisa temperatūras inversija, kad siltā gaisa “kupols” pārklāj samērā lielu teritoriju un neļauj apakšējiem gaisa slāņiem pacelties uz augšu, un dominē lēns vējš līdz bezvējš. Parasti šādas gaisa temperatūras inversijas ilgst tikai dažas stundas, bet tad, kad virs teritorijas nostabilizējas augsta spiediena gaisa masas, inversija var turpināties ilgāku laika periodu. Šāda situācija nav nekas unikāls, parasti notiek vairākas reizes gadā.
Sahāras putekļi
Analizējot satelītu datus (mākoņu pārvietošanos pāri Eiropai), redzams, ka no Sahāras tuksneša paceltās smiltis un putekļi tiek iekļauti mākoņu zonā (koši rozā krāsā vēl virs Āfrikas un Vidusjūras), kas saistīta ar plašu atmosfēras fronti. Līdz ar kopējo gaisa masu plūsmu tie aizvakar, 21. februārī, pāri Francijai virzījās uz ziemeļiem, ziemeļaustrumiem, šonakt jau pietuvojoties Latvijas teritorijai, bet samazinātā koncentrācijā, jo līdz ar nokrišņiem daļēji nonākuši uz zemes virsmas. Tādēļ satelīta attēlā tie vairs nav koši rozā krāsā, bet krāsa mainījusies uz maigi persiku rozā.