augustā Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzina, ka Vācijas Federatīvās Republikas nostāja prasīt valsts civildienesta ierēdņiem lojalitāti Vācijas pamatlikumam nepārkāpj Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību konvencijā noteiktās cilvēktiesības. Jāuzsver, ka kopīgu pienākumu noteikšana visiem valsts pārvaldē nodarbinātajiem neatkarīgi no nodarbinātības formas (darba līgums, valsts civildienests, speciālais civildienests utt.) ir ceļa sākums uz patiesi vienotu valsts dienestu, nevis dezintegrēto “amatu dienesta modeli”, kāds ir pašlaik.” Zvērināts advokāts, zvērinātu advokātu biroja “Fort” partneris Sandis Bērtaitis savukārt atgādina, ka “lojalitātes pienākums pastāv vairākās civiltiesiskajās attiecībās, piemēram, darbinieka un darba devēja attiecībās, kā arī komercsabiedrības un tās dalībnieka attiecībās”.
Darba tirgus ir atvērts jauniem darbiniekiem, un skolēnu vasaras brīvdienas ir laiks, kad daudzi bērni un pusaudži izmanto iespēju strādāt algotu darbu. Skaidrojam, kas būtu jāņem vērā gan pašiem jaunajiem darbiniekiem, gan viņu vecākiem, slēdzot darba līgumu.
Kopš 1996. gada apdrošināšanas stāžu veido periodi, kuros veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Kopējais stāžs ir…
Minētajā pantā arī paredzēts regulēt darba attiecību izbeigšanas kārtību, ja konstatēts lojalitātes pienākuma pārkāpums. Ja darbinieks ir atbrīvojams no amata lojalitātes pienākuma pārkāpumu dēļ, darba devēja uzteikumam piemērojami Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1. punkta noteikumi (“darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību”). Ja darbinieks ir valsts civildienesta ierēdnis, tad piemērojami Valsts civildienesta likuma 41. panta pirmās daļas 1. punkta “d” apakšpunkta noteikumi (“sakarā ar neatbilstību ieņemamam amatam”). Savukārt dienesta attiecības ar pārējām valsts dienesta attiecību ietvaros nodarbinātajām personām tiek izbeigtas vispārējā tām piemērojamā kārtībā.
Valsts fondēto pensiju likumā pēdējos gados veiktās izmaiņas ir paplašinājušas dalībnieku iespējas rīcībai ar savu uzkrājumu, tostarp jau dzīves laikā pensiju…
Ja atvaļinājuma periodā iekrīt gan 5. maijs, gan pārceltā darba diena (20. maijs), tad darba devējs apmaksās tikai vienu no šīm dienām – 20. maiju. Šogad pārceltā darba diena – sestdiena, 20. maijs, – būs normāla garuma darba diena, kurā visiem darbiniekiem ir jāstrādā darba līgumā nolīgtais darba laiks.
Izmaiņas, kas jau ir stājušās spēkā Izmaiņas, kas ar pieņemtajiem likumu grozījumiem šobrīd ir stājušās spēkā, paredz: redakcionālus grozījumus (piemēram, nodrošinot regulējuma atbilstību finanšu tirgus regulējuma izmaiņām, tehniski precizējumi, tai skaitā labskanībai); pagarinātu termiņu tiesiskās aizsardzības procesa lietas, juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas un fiziskās personas maksātnespējas procesa lietas ierosināšanai no vienas dienas uz piecām dienām; nodrošinātajam kreditoram tiesības iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, ja komercreģistra iestāde vai nodokļu administrācija ir pieņēmusi lēmumu par sabiedrības darbības izbeigšanu; tiesības kreditoriem, kuri savus prasījumus iesnieguši noteiktajā termiņā, tos precizēt, ja pēc prasījuma iesniegšanas ir objektīvi mainījies prasījuma apmērs; izņēmumus attiecībā uz nelikumīga un nesaderīga komercdarbības atbalsta atgūšanu (paredzēta ar tiem saistīto blakus prasījumu segšana vienlīdz ar pamatprasījumu, fiziskās personas maksātnespējas procesa gadījumā prasījums netiek dzēsts, ja no tā faktiski turpina gūt labumu); stingrākas prasības maksātnespējas procesa administratoram, pieaicinot speciālistu; izsoles gadījumā no iegūtajiem līdzekļiem sedzami arī ar mantas uzturēšanu saistītie izdevumi; precizējumu, ka, sedzot atlaišanas pabalstu no Darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem, ņem vērā tikai tos gadījumus, kad darba tiesiskās attiecības izbeigtas, ievērojot Darba likuma 112. pantu; precizējumu, ka tad, ja darbiniekam ir bijuši noslēgti vairāki darba līgumi ar darba devēju, kurš kļuvis maksātnespējīgs, no Darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem sedz prasījumus tikai par pēdējām darba tiesiskajām attiecībām.
Tādējādi iestāšanās doktorantūrā vairs nebūs saistīta ar sociālās maznodrošinātības risku, kā tas konstatējams pašreizējā stipendiju modelī. Likumprojekts paredz, ka augstskola vai doktorantūras īstenošanā iesaistītais sadarbības partneris ar doktorantu noslēgs darba līgumu, kā rezultātā doktorants būs nodarbinātais un saņems atalgojumu par slodzi, kas nav mazāka par 12 stundām no normālā nedēļas darba laika. Tomēr, kā norādījis Saeimas Juridiskais birojs, vēl ir jāprecizē, vai doktoranta darbs studiju laikā ir doktoranta pienākums vai tiesības.
Lai to nodrošinātu, Likumprojekts paredz papildināt likumu ar 45.1 pantu, nosakot, ka autoram samaksātajai atlīdzībai par viņa darba izmantošanu jābūt taisnīgai. Atlīdzība uzskatāma par taisnīgu, ja līguma noslēgšanas brīdī tā atbilst nodoto tiesību ekonomiskajai vērtībai un ja tā veido samērīgu daļu no tiesību vai darba izmantošanas rezultātā gūtā mantiskā labuma. Šis noteikums neattiecas uz darba līgumiem, jo darba samaksa, ko autors saņēmis par darbu, kuru tas radījis, būdams darba attiecībās ar darba devēju, uzskatāma par taisnīgu atlīdzību. Autoram vēlāk būs tiesības prasīt papildu atlīdzību, ja izrādīsies, ka saņemtā atlīdzība ir nesamērīgi maza, salīdzinot ar ieņēmumiem, kas pēc līguma noslēgšanas gūti tiesību vai darba izmantošanas rezultātā.
No iepriekšējā gada 1. augusta bērna tēvam ir tiesības uz 10 darba dienu atvaļinājumu, nevis kalendāra dienām, kā bija noteikts pirms tam, turklāt arī paternitātes pabalstu…
No šī gada valstī minimālajai algai jābūt ne mazākai par 620 eiro mēnesī. Kā paredzēts Darba likumā, tas noteikts Ministru kabineta noteikumos, kuros ir arī formula minimālās…
Arī pēc šīs gadu mijas, 2023. gadā, būs izmaiņas gan pabalstu saņēmējiem – vecākiem, gan pensiju saņēmējiem, kā arī sociālo iemaksu veikšanā, kas…
No 2023. gada paredzēta jauna vecāku pabalsta izmaksas kārtība, kurā tiek iekļauti divi mēneši, kas jāizmanto otram vecākam. Tā sauktā pabalsta katra vecāka nenododamā…
Izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju tiesībās uz nodarbinātību Saskaņā ar grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem ir Ukrainā izsniegts ceļošanas dokuments, ir tiesības uzsākt darba tiesiskās attiecības bez termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanas. Paredzēts, ka darba līgums šādā gadījumā slēdzams ne ilgāk kā uz 30 dienām. Ne vēlāk kā 10 dienu laikā no darba tiesisko attiecību uzsākšanas dienas Ukrainas civiliedzīvotājam ir pienākums iesniegt pieteikumu PMLP termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai. PMLP 20 dienu laikā pieņem lēmumu par termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanu vai atsaka tās izsniegšanu.
No 2023. gada mainās vecāku pabalsta piešķiršanas un izmaksas nosacījumi pabalsta saņēmējiem, kuriem bērniņš piedzims 2023. gada 1. janvārī…
Direktīvas noteikumos ietvertas minimālās prasības attiecībā uz to, kas ir uzskatāma par adekvātu valsts likumā un/vai koplīgumā noteiktu minimālo algu. Šie noteikumi arī garantē darba ņēmējiem efektīvāku minimālās algas aizsardzību. Jaunā direktīva attieksies uz visiem ES darba ņēmējiem, kuriem ir darba līgums vai kuri atrodas darba attiecībās. Dalībvalstīm, kurās minimālās algas aizsardzību garantē vienīgi koplīgumi, nebūs pienākuma ne ieviest minimālo algu, ne padarīt koplīgumus vispārēji piemērojamus. Minimālo algu katra dalībvalsts joprojām noteiks pati, taču būs jāgarantē, ka noteiktā minimālā alga ļauj darba ņēmējiem dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi, ņemot vērā dzīves dārdzību un vispārējo atalgojuma līmeni valstī.
Tādējādi vecākiem ir iespēja izvēlēties – paņemt brīvu dienu, lai apmeklētu skolas vecuma bērna izlaidumu, vai citā reizē, piemēram, 1. septembrī. Brīvdiena vecākiem, kuru bērns uzsāk skolas gaitas, var būt paredzēta kā papildu sociālā garantija – iekļauta darba koplīgumā, darba līgumā. Uzņēmumā paredzēto papildatvaļinājumu piešķiršanas gadījumi un kārtība tiek aprakstīti uzņēmuma iekšējā normatīvajā aktā. Valsts vai pašvaldības institūcija tai piešķirto finanšu līdzekļu ietvaros iekšējos normatīvajos aktos, pašvaldības saistošajos noteikumos, darba koplīgumos vai darba līgumos amatpersonām (darbiniekiem) var paredzēt vienu apmaksātu brīvdienu pirmajā skolas dienā saistībā ar bērna skolas gaitu uzsākšanu 1.
Saskaņā ar Paziņošanas likuma 8. panta trešo daļu dokuments, kas paziņots kā ierakstīts pasta sūtījums, uzskatāms par paziņotu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā. Piemēram, Darba likuma 112.1 panta otrā daļa nosaka, ka gadījumā, ja uzteikumu uz darbinieka darba līgumā norādīto adresi nosūta ierakstītā pasta sūtījumā, uzteikums uzskatāms par saņemtu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā. Uzteikums uzskatāms par saņemtu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā arī tad, ja darbinieks to faktiski ir saņēmis agrāk. Svarīgi atcerēties –, ja no pasta tiek saņemta izziņa par sūtījuma izsniegšanu vai atpakaļ nosūtīts dokuments, tas pats par sevi neietekmē dokumenta paziņošanas faktu.
1. augustā ir stājušies spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā. Tie attiecināmi uz vairākām izmaiņām darbinieku nodarbinātībā – darba līguma satura papildināšanu, nolīgtā darba laika un pārbaudes termiņa nosacījumiem, koplīgumu un to grozījumu pieņemšanas nosacījumiem darbinieku informēšanai, kā arī izmaiņām un papildinājumiem dažādu atvaļinājumu regulējumā.
No 1. augusta stājas spēkā izmaiņas priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecāku pabalsta izmaksā – pabalstu pagarinās par grūtniecības atvaļinājuma laiku, ja…